Soma'daki maden faciası

Somadaki maden faciası
CHP Manisa Milletvekili Özel:"Kamuoyundaki yaygın beklentinin aksine soruşturma TCK'nın 83/3. maddesinden değil, 85/2. maddesi üzerinden yürüyor

MANİSA (AA) - CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, Soma'daki maden faciasına ilişkin soruşturmanın, TCK'nın 85/2'nci maddesi üzerinden yürütüldüğünü belirterek, "Bu aşamada beklentilerin aksine daha düşük cezaların olabileceği bir maddeden soruşturmanın yürütüldüğünü söyleyebilirim" dedi.

Soma Adliyesi'ne getirilen gözaltındaki şüphelilerin durumu hakkında bilgi almak için adliyeye gelen Özel, daha sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, savcılık aşamasında ilk önce 5 kişinin tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edildiğini, onların hakim karşısındaki ifadelerine tanıklık ettiğini belirtti.

Özel, hazırlık soruşturmasının gizliliğini ihlal etmeyecek boyutta ifadeler kullanacağını kaydederek, "sensörlerde 50'nin üzerinde karbonmonoksit olduğu, savcılığın almış olduğu bilgisayar kayıtlarından ortaya çıktığı, bu konuda defterlere yapılması gereken kayıtların eksik olduğu, işletme müdürü tarafından bu defterin imzalanmamış ve gerekli uyarının yapılmamış olduğu, özellikle kaza olmadan önce de karbonmonoksit miktarının yükseldiğine ilişkin sensör kayıtları bulunduğu halde bu konuda neden işlem yapılmadığı üzerine" hakim tarafından sorular yöneltildiğini bildirdi.

"Soruşturmanın kamuoyundaki yaygın beklentinin aksine TCK'nın 83/3. maddesinden değil, 85/2. maddesi üzerinden yürüdüğü" ifadesini kullanan Özel, şöyle konuştu:

"Bu da şu demek; 'kasten öldürmenin ihmalli davranışla' ilgili bir soruşturma yürütülmesi beklenirken, 'taksirle birden fazla kişinin ölümüne sebep olma' maddesinden soruşturma yürüyor. Taksirle birden fazla kişinin ölümüne sebep olmanın alt sınırı 2, üst sınırı 10 yıldır TCK'ya göre. Trafik kazalarındaki uygulanan maddedir. Oysa kasten öldürmenin ihmalli davranışla işlenmesi olsaydı alt sınır 10, üst sınır 25 yıl olarak cezalandırmanın talep edilmesi söz konusu olabilirdi. Bu aşamada beklentilerin aksine daha düşük cezaların olabileceği bir maddeden soruşturmanın yürütüldüğünü söyleyebilirim" diye konuştu.

Özel, gözaltı sayısına ilişkin souyu da şöyle yanıtladı:

"Şu anda bizdeki son sayı, 24 kişinin gözlatında olduğu. Bunlardan 17'sini emniyet ya da savcılıkta olduğuydu. 17'den 5'i hakim karşısına çıktı. Devam eden 6 tanesinin savcılık sorgusu sürüyor. Aldığımız son bilgi onların da tutuklanma talebiyle sevk edildiği yönünde. Madenin sahibi Alp Gürkan ve Ramazan Doğru'nun isimleri şu anda soruşturma dosyasında yok. Ancak Can Gürkan'ın var, buradaki madenin yönetim kurulu başkanıdır. Alp Gürkan'la sanıyorum baba-oğul olduklarını biliyorum, kesin bilgi değil."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com