Soma'daki maden faciası

Somadaki maden faciası
Balıkesir Valisi Turhan: "Faciada hayatını kaybeden 301 işçinin 104'ü Balıkesir nüfusuna kayıtlı. 82 işçinin cenazesini, merkez ve bağlı ilçelerinde toprağa verdik. Diğerleri Manisa ve başka illerde defnedildi"

BALIKESİR (AA) - Balıkesir Valisi Ahmet Turhan, Soma'daki maden faciasında hayatını kaybeden 301 işçinin 104'ünün Balıkesir nüfusuna kayıtlı olduğunu, 82 işçinin cenazesinin, merkez ve bağlı ilçelerinde toprağa verildiğini belirterek, "Hayatını kaybeden işçilerin ailelerine ilk etapta biner lira nakdi destek ile gıda yardımları yapıldı. Yarından itibaren ailelere ikişer bin lira daha destek verilecek" dedi.

Vali Turhan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Soma'da, Türk milletinin her ferdini derinden üzen, büyük bir facia yaşandığını ifade ederek, hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yakınlarına ise başsağlığı ve sabır diledi.

İşçilerin geride kalan ailelerin mağdur olmaması için devletin elinden geleni yaptığını anlatan Turhan, şöyle devam etti:

"Faciada hayatını kaybeden 301 işçinin 104'ü Balıkesir nüfusuna kayıtlı. 82 işçinin cenazesini, merkez ve bağlı ilçelerinde toprağa verdik. Diğerleri Manisa ve başka illerde defnedildi. Ölenlerin hemen hemen üçte biri Balıkesirli. Diyecek fazla bir şey yok. Hayatını kaybedenlerin mekanları cennet olsun. Allah, bu millete bir daha böyle felaketler göstermesin."

İşçilerin ailelerine en kısa sürede maaşlarının bağlanacağını belirten Turhan, "O zamana kadar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarımız, ailelerin acil ihtiyaçlarını karşılıyor. Hayırseverlerimiz, sivil toplum örgütlerimiz, gerekli desteği veriyor" dedi.

Turhan, acıları hafifletmek ve yaraları sarmak için çaba harcadıklarını ifade ederek, şunları kaydetti:

"Sözün bittiği yer, Allah kimseye evlat acısı vermesin. Hayatını kaybeden işçilerin ailelerine ilk etapta biner lira nakdi destek ile gıda yardımları yapıldı. Yarından itibaren ailelere ikişer bin lira daha destek verilecek. Bununla kalmayacağız, desteklerimiz sürecek. Mezarlarını yaptıracağız. Bazı ailelerin durumları düşündüğümüzden kötü, bu ailelere daha fazla yardım yapacağız. Tespitler bitmek üzere. Heyetler gidiyor, ihtiyaçlarını belirliyor. Devletimiz büyük ve güçlü bir devlet. Bu ailelere en kısa sürede maaş bağlanacak. Devletimiz, kimseyi açıkta bırakmayacak, kimseye muhtaç etmeyecektir, yaraları saracağız."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com