Soma'daki maden faciası

Somadaki maden faciası
Maden faciasında hayatını kaybedenlerden Mesut Özkoç'un uzman çavuşluk mülakatını kazandığı ancak göreve başlayacağı ağustos ayına kadar madende çalışmayı sürdürme kararı aldığı belirtildi

MANİSA (AA) - RAMAZAN ERCAN - Soma ilçesindeki maden faciasında hayatını kaybeden işçilerden Mesut Özkoç'un, geçen ay uzman çavuşluk mülakatını kazandığı ve göreve başlayacağı ağustos ayına kadar maden ocağında çalışmaya karar verdiği öğrenildi.

Oğlunu, yeğenini ve kayınbiraderini maden faciasında toprağa gömen, kendisi de emekli olmasına karşın hala madende çalışan Raföt Özkoç, 3 acıyı birden yaşadı.

Soma'daki maden faciasının en derinden etkilediği Özkoç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 24 yıldır madende çalıştığını, emekli olduktan sonra yeniden çalışmaya başladığını anlattı.

Eynez bölgesindeki maden ocağında 13 Mayıs'ta meydana gelen facia sonrasında hemen olay yerine gittiklerini, ardından oğlu Mesut, yeğeni Ferhat İrem, kayınbiraderi Hayri Türker'in cesetlerini görünce yıkıldıklarını ifade eden Özkoç, yaşadıkları acının büyüklüğünün tahmin edilemeyeceğini kaydetti.

-Oğlu uzman çavuş olacaktı

Oğlu Mesut Özkoç'un 18 yaşını doldurduktan sonra madende çalışmak istediğini söylediğini, kendisinin de buna karşı çıktığını bunun üzerine fırında çalışmaya başladığını aktaran Özkoç, şöyle konuştu:

"Daha sonra askere gidip geldi. Yine 'baba ben madene gireceğim' dedi. Yok dedim. Ben 24 senedir madende çalışıyorum, emekli oldum halen de çalışıyorum. Madene koymayacağım dedim. Kızdı gitti yine. Fırında devamlı gece vardiyası olduğu için sıkıntı yaşıyordu. Oğlum 6 ay önce evlenmişti, borçları vardı. 'Madende çalışacağım' dedi. Yok dedim ama dayısıyla, yeğeni o madendeydi. Onların yanına gitmiş ve kayıt yaptırmış. Eve geldi 'Madene gireceğim' dedi. Artık birşey diyemedim."

-Madende bir ay daha çalışacaktı

Kütahya'da havacı olarak askerlik yapan oğlunun İzmir'deki Hava Teknik Okulları Komutanlığı'nda uzman çavuşluk sınavını kazanıp geçen ay da mülakatları başarıyla geçtiğini ifade eden acılı baba Özkoç, "Uzman çavuşluğu kazandığı için bir ay sonra işi bırakacaktı. Ağustosta uzman çavuş olacaktı" dedi.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com