Soma'daki maden faciası

Somadaki maden faciası
İran İletişim ve Enformasyon Teknolojileri Bakanı Vaizi, Soma'da yaşamını yitiren madenciler için Türkiye'nin Tahran Büyükelçiliği'nde açılan taziye defterini imzaladı

TAHRAN (AA) – İran İletişim ve Enformasyon Teknolojileri Bakanı Vaizi, Soma'daki maden faciasında hayatını kaybeden işçiler için Türkiye’nin Tahran Büyükelçisi Ümit Yardım’a İran adına başsağlığı dileğinde bulunarak, büyükelçilikte açılan taziye defterini imzaladı.

Türkiye'nin Tahran Büyükelçiliği'ne gelerek Büyükelçi Yardım ile görüşen Vaizi, "Şahsım, hükümetteki çalışma arkadaşlarım ve özellikle Sayın Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani adına Sayın Büyükelçi Yardım’ın şahsında kardeş, dost ve komşu ülke Türkiye halkına ve hükümetine başsağlığı diliyorum. Türk hükümetinin çabalarının ve İran gibi diğer dost ülkelerin samimi başsağlığı dileklerinin hayatını kaybedenlerin yakınlarının acılarını hafifletmesini umuyorum" dedi.

Olayın meydana geldiği gün Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz’ı aradığını belirten Vaizi, "İlk gün Sayın Yılmaz’a da belirttiğim gibi İran İslam Cumhuriyeti olayla ilgili her türlü yardıma hazırdır" dedi.

Vaizi, büyükelçilikte açılan taziye defterine ise şunları yazdı:

"Soma kömür madeninde meydana gelen, dost ve kardeş ülke Türkiye’nin emekçi işçilerinin ölümüne neden olan üzücü kaza, İran hükümeti ve milletini derinden üzmüştür. Ben İran İslam Cumhuriyeti’ni temsilen Türkiye hükümeti, milleti ve olayda yaşamını yitirenlerin ailelerine başsağlığı diliyor ve acılarını paylaşıyorum. Yüce Allah’tan yaşamını yitiren azizlerimiz için rahmet, ailelerinin ve Türkiye halkının bu süreci sabırla geçmelerini diliyorum."

Türkiye'nin Tahran Büyükelçisi Ümit Yardım da Vaizi aracılığı ile taziyelerini ileten İran halkına teşekkür etti. Büyükelçi Yardım, "Maden faciasının ardından İranlı dostlarımızdan birçok taziye mesajı aldık. İran halkı dostluğunu bir kez daha gösterdi. Sadece siyaset alanında değil, birçok din adamı ve iş adamı da arayarak başsağlığında bulundu. Sayın Vaizi’nin şahsında tüm İran halkına teşekkür ediyorum. Faciada hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diliyoruz" diye konuştu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com