Soma'daki maden faciası

Somadaki maden faciası
Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Memiş: "Memur-Sen, her zaman yardım kampanyalarının öncüsü olmuştur. İnşallah oradaki kardeşlerimizin çocuklarına, yakınlarına yardım kampanyası başlatacağız"

TOKAT (AA) - Memur Sendikaları Konfederasyonu (Memur-Sen) Genel Başkan Yardımcısı Metin Memiş, Memur-Sen'in her zaman yardım kampanyalarının öncüsü olduğunu belirterek, Soma'daki maden faciasında yaşamını yitiren işçilerin çocukları ve yakınları için yardım kampanyası başlatacaklarını söyledi.

Sağlık-Sen Genel Başkanlığı görevini de yürüten Memiş, Tokat'ta bir lokantada düzenlediği basın toplantısında, Soma'daki maden faciasında hayatını kaybeden işçilere Allah'tan rahmet dileyerek, "Türkiye'deki en büyük kaza, böyle çok ölümlü bir iş kazası olmamıştı. Bu konunun üzerine mutlaka gidilerek, sorumluları kimse mutlaka bunun bedellerinin ödettirilmesini, bundan sonra da çalışma hayatında bu tür kazalara meydan verilmeden işçinin, emekçinin can güvenliğinin sağlanarak önümüzdeki süreçte yeni uygulamalarının getirilmesini talep ediyoruz" diye konuştu.

Bir gazetecinin "Soma'da yaşanan olaydan sonra yaraların sarılması için bir çalışma yapacak mısınız?" şeklindeki sorusu üzerine Memiş, şunları söyledi:

"Olayın olduğu esnada, Memur-Sen heyetimiz bölgedeydi. Bir durum tespiti yapıldı. Durum tespitinin ardından Sayın Başbakan'la yapılan görüşmede bilgilendirme yapıldı. Sağlık-Sen olarak, orada acılar biraz daha dinsin, önümüzdeki günlerde bölgedeki şubelerle Soma'ya çıkarma yapacağız. Orada madencilerimizi, ailelerimizi ve sağlık çalışanlarını ziyaret edeceğiz. Memur-Sen, her zaman yardım kampanyalarının öncüsü olmuştur. İnşallah oradaki kardeşlerimizin çocuklarına, yakınlarına yardım kampanyası başlatacağız."

 

- "Sağlık çalışanlarına şiddette biraz düşüş var"

Bir basın mensubunun "Sağlık çalışanlarına şiddet azaldı mı?" sorusu üzerine Memiş, "2009 yılında biz sağlıkta şiddet konusunda bir çalışma başlatmıştık. 2011 yılında İstanbul'da 'Emeğe saygı şiddete sıfır tolerans' kampanyasını Bakanlıkla beraber başlattık. Tabi o süreçten sonra birçok düzenleme yapıldı. Çalışan hakları birimleri oluşturuldu, beyaz kod uygulamasıyla şiddet kayıt altına alınmaya başladı. Sağlıkta şiddete uğrayan çalışanlara da hukuki destek verilmeye başlandı. En son torba yasada bizim önerimizle düzenleme yapıldı. Sağlık çalışanlarına şiddet uygulayanların tutuklu yargılanması gibi düzenleme yapıldı. Elbette bu caydırıcı bir yöntem" diye konuştu.

Memiş, "Sağlık çalışanlarına uygulanan şiddette biraz düşüş var. Sağlık çalışanlarının verdiği hizmete göre maruz kaldıkları şiddet çok çok fazla. Aslında şiddet sadece sağlıkta değil, toplumun her kesiminde var. Türkiye'de şiddetin önüne geçmek için topyekun bir çalışmanın yapılması gerekiyor" ifadesini kullandı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com