Soma'daki maden faciası

Somadaki maden faciası
KTO-Karatay Üniversitesinin bir etkinliği için Konya'ya gelen 28 ülkeden 62 sanatçı, Soma'daki maden faciasını anlatan ortak bir resim çiziyor

KONYA (AA) - KTO-Karatay Üniversitesinin bir etkinliği için "Mevlana Kenti" Konya'ya gelen 28 ülkeden 62 sanatçı, Soma'daki maden faciasını anlatan ortak bir resim çiziyor.

KTO-Karatay Üniversitesi tarafından düzenlenen 4. Uluslararası Bilim, Kültür, Sanat Günleri etkinliği kapsamında Konya'ya gelen 28 ülkeden 62 ressam, "sevgi" ve "barış" konularında resimler yapıyor.

Ressamlar, Çalıştay'ın başladığı günlerde Soma'da meydana gelen maden faciasında hayatını kaybedenler için çizmeye başladıkları ortak bir resim ile de Soma'daki acıyı paylaşmaya çalışıyor.

Küratör Doç. Dr. Orhan Cebrailoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu yıl 4'üncüsünü düzenledikleri ressamlar buluşmasına 28 ülkeden 62 sanatçının katıldığını belirtti.

Çalıştayın başladığı günlerde Soma'da maden faciasının yaşandığını dile getiren Cebrailoğlu, "Biz de bu facia karşısında ne yapabiliriz diye düşündük. Soma'da hayatını kaybedenler için bir resim yapmak gündemimize geldi. Her sanatçı, kendi disiplininde ve sanat anlayışında büyük bir tuval üzerine bu faciayı, trajediyi çizmeye çalışıyor. İnşallah, bu facianın içeriğini, dramını anlatacak bir çalışma ortaya çıkar" dedi.

- Gelir, hayatını kaybedenlerin yakınlarına bağışlanacak

Cebrailoğlu, resim tamamlandığında açık artırma ile satışa sunulacağını, elde edilecek gelirin de faciada hayatını kaybedenlerin yakınlarına bağışlanacağını bildirdi.

Etkinliğe Bosna Hersek'ten katılan ressam Amer Hadzic ise KTO-Karatay Üniversitesi'nin misafiri olarak Konya'ya geldiğini söyledi.

Soma'da yaşanan trajik olayı duyduğunda çok üzüldüğünü ifade eden Hadzic, "Bizim de ortak katkımızla ortaya çıkacak resmi açık artırmaya çıkaracağız. Oradan elde edilen geliri Soma'ya sunacağız" dedi.

Kosovalı ressam Ethem Baymak ise bu acı olayın her insanın yüreğini burktuğunu bildirdi.

- "Manevi önemi büyük"

Bir sanatçı olarak Soma'da yaşanan faciadan dolayı büyük üzüntü duyduklarını anlatan Baymak, hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yakınlarına sabırlar diledi.

Soma'da hayatını kaybedenler için her türlü katkıyı sunmaya hazır olduklarını dile getiren Baymak, "Bu aslında sanatçıların duyarlı bir girişimi. Belki maddi anlamda büyük önemi yok ama manevi önemi büyük. Burada bulunan 28 ülkeden ressamlar, bu acı olayı derinden hissetti ve bu duygularını da tabloya yansıtıyor" diye konuştu.

ABD'den gelen ressam Pamela Toll ise Soma'da hayatını kaybedenler için üzüldüklerini, bunun bir insanlık trajedisi olduğunu bildirdi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com