Soma'daki maden faciası

Somadaki maden faciası
İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Kural:

ANTALYA (AA) - İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Orhan Kural, Soma'da hayatını kaybeden işçilerin daha çok üretmek isteyen, daha çok para kazanmak isteyen sistemin kurbanı olduklarını söyledi.

Kural, Jandarma Genel Komutanlığı tarafından düzenlenen "Çevre ve Doğal Hayatı Koruma" konulu seminer sonrası gazetecilerin Manisa'nın Soma ilçesinde yaşanan maden faciasıyla ilgili sorularını yanıtladı. 

İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörlüğü tarafından faciayla ilgili kendisinden rapor hazırlanması istenildiğini anlatan Kural, yoğun bir çalışma içinde olduklarını, olayı geniş kapsamlı değerlendirdiklerini ve raporun daha sonra açıklanacağını belirtti. 

Olaydan en fazla kendilerinin etkilendiğini vurgulayan Kural, kendisinin yaptığı bir açıklamadan ötürü yanlış anlaşıldığını söyledi. Bu nedenle çok üzüntülü olduğunu ifade eden Kural, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Benim söylemek istediğim karbonmonoksitin tehlikeli, sinsi, farkında olmadan öldürdüğüydü. Bu durum bana çok sıkıntılı günler geçirtti, 4 gün hiç uyumadım. Devamlı gelen telefonlarla, e-postalarla, twitter ile gelen mesajlarla çok kötü günler geçirdim ama dayandım." 

Kural, olayın çok üzücü olduğunu ancak olayda suçlu aranmamasını istedi. Asıl suçlunun sistem olduğuna işaret eden Kural, hayatını kaybeden işçiler için "Daha çok üretmek isteyen, daha çok para kazanmak isteyen sistemin kurbanı oldular. Özellikle taşeron sistemi yanlış, taşeron sisteminden vazgeçilmesi lazım" dedi. 

İnsanların işi daha ucuza mal etmek için emniyet gibi unsurları görmezden gelebildiklerine işaret eden Prof. Dr. Kural, bu tür kazaların yinelenmemesi için madencilikte taşeron sisteminin kalkması gerektiğini vurguladı. Bu işlerin tecrübeli, iyi puan almış, bu işten anlayan özel şirketlere verilmesi gerektiğini söyleyen Kural, "Hayatında maden görmemiş insanlar madenden ihale alıyorlar, bu olmayacak şey. Sonra birilerine bu işi yaptırıyorlar, yanlış bir sistem, bu sistemin baştan sona el değiştirmesi lazım" diye konuştu. 

Kural, en çok iş kazalarının maden sektöründe yaşandığını öne sürerek, bu kazaların asla unutulmaması ve gerekli önlemlerin alınması gerektiğini bildirdi. 

- Ölüm sebebini bilirkişi raporu belirleyecek

Prof. Dr. Orhan Kural, işçilerin ölüm nedenleriyle ilgili net tespitin bilirkişi raporunda belirleneceğini söyledi. Kendisine göre ise ölüm nedeninin eski imalat olarak adlandırılan bölümde kendi kendine yanan kömürlerden sızan karbonmonoksit olduğunu ifade eden Kural, şunları söyledi:

"Eski imalat denilen yani bir bölümden alınan kömür bittiği zaman orayı betonla kapatırlar. Burası tehlikelidir ve hemen sönmez, bir süre kendi kendine yanar, yeterli oksijen gelmediği için karbonmonoksit ortaya çıkar, oraya yaklaşmak çok tehlikelidir. Burada da bence böyle oldu. Oradan sızan karbonmonoksit, hava akımıyla işçilerin üzerine gitti, karbonmonoksit maskeleri 45 dakika yeterliydi, kaçış odaları da olmadığı için maalesef kaybettik. Olay bence bu yönde ilerliyor. Ortada bir patlama yok, toz kömürü patlaması yok, göçme yok, geriye bir tek içten içe yanmanın oluşturduğu karbonmonoksit sızıntısı var."

Kural, hazırlayacakları raporda da bu konulara dikkat çekeceklerini kaydetti. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com