Soma'daki maden faciası

Somadaki maden faciası
Manisa Barosu, Soma'daki maden faciasıyla ilgili soruşturmayı yürüten cumhuriyet savcılığına müracaat ederek Alp Gürkan’ın ceza soruşturmasına dahil edilmesi talebinde bulundu

MANİSA (AA) - Manisa Barosu Başkanı Zeynel Balkız, maden faciasıyla ilgili soruşturmayı yürüten cumhuriyet savcılığına müracaat ederek Soma Holding Yönetim Kurulu Başkanı Alp Gürkan’ın ceza soruşturmasına dahil edilmesi talebinde bulunduklarını bildirdi.

Balkız, düzenlediği basın toplantısında, 13 Mayıs'ta meydana gelen faciada hayatını kaybeden ve yaralanan işçilerin her türlü hakkının savunulması için çalışmalara başladıklarını belirtti.

"Bu kapsamda Türkiye Barolar Birliği öncülüğünde Manisa ve Soma’da iki kriz masası oluşturduk" diyen Balkız, vefat eden madenci yakınları ve mağdurların bundan sonraki süreçte hukuki haklarının elde edilmesi ve korunmasının Manisa Barosunun himayesinde olduğunu söyledi.

Kriz masalarının bu amaç için kurulduğuna dikkati çeken Balkız, şunları kaydetti:

"Kurulan irtibat bürosu ile şehit yakınlarına ve hukuki yardım isteyen mağdurlara sırayla nöbet tutan gönüllü avukatlar aracılığı ile hizmet vereceğiz. Amacımız 301 işçinin şehit ve onlarcasının yaralanmasına sebep olan maden kazasıyla ilgili soruşturmanın içinde yer almaktır. Bu davayı hak ve adalet yerini buluncaya kadar, burada ihmali olanlar adalet önünde hesap verinceye kadar takip edeceğiz. Hiçbir ihmal cezasız kalmayacak. Soruşturmaya müdahil olduk. Raporları ve bilgileri inceleyip sonuçlarını ilerleyen günlerde kamuoyuyla paylaşacağız.”

- Alp Gürkan için müracaatta bulunuldu

Zeynel Balkız, bir soru üzerine Soma Holding Yönetim Kurulu Başkanı Alp Gürkan hakkında şu anda yakalama müzekkeresi bulunmadığını bildirdi.

Konuyla ilgili Akhisar Cumhuriyet Başsavcılığına müracaat ettiklerini dile getiren Balkız, Alp Gürkan’ın ceza soruşturmasına dahil edilmesi talebinde bulunduklarını ifade etti.

Balkız, “Alp Gürkan şirketin geçmişteki kurucusudur, ilgilisidir. Bunu basın karşısında kamuoyunda paylaşmıştır. Dolayısıyla resmi bir irtibatı olmasa bile fiilen talimatları veren ve şirketi yöneten kişidir. Onun da bu soruşturmanın içinde olması gerekir” şeklinde konuştu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com