Soma'daki maden faciası

Somadaki maden faciası
Soma Kaymakamlığı önünde 3 gündür oturma eylemi yapan maden işçileri, aralarından seçtikleri arkadaşlarının Ankara'da yaptığı görüşmelerden "güzel haberler" bekliyor

MANİSA (AA) - Soma Kaymakamlığı önünde 3 gündür oturma eylemi yapan maden işçilerin temsilcileri, aralarından seçtikleri 8 kişinin Ankara'da yapacağı görüşmelerden iyi haberler bekliyor. 

Kaymakamlık önünde, "sendika yöneticilerinin bulundukları alana gelerek kendilerine açıklama yapmaları" ve sorunlarının çözüleceğine dair Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın söz vermesi isteğiyle oturma eylemi başlatan maden işçileri, eylemlerinde 3'üncü güne girdi. 

Soma Kaymakamı Mehmet Bahattin Atçı ve AK Parti Manisa Milletvekili Uğur Aydemir'in girişimiyle ilgili bakanlarlarla görüşme yapmak üzere aralarından seçtikleri 8 arkadaşlarını dün Ankara'ya yolcu eden işçiler, buradan gelecek "güzel haberleri" umutla bekliyor. 

İşçilerden Abdullah Biçer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, arkadaşlarının Ankara'da sürdürdükleri görüşmelerden olumlu sonuçlar beklediklerini ifade ederek, "Arkadaşlarımız görüşüyor. Enerji ve Çalışma bakanıyla yapılan görüşmelerin olumlu geçeceğini düşünüyoruz. Bizim buradaki derdimiz para değil, güvenli bir şekilde çalışmak, evimize bir parça ekmek götürmek" dedi. 

Çalışma koşullarının iyileştirilmesinin yanında iş yerinde örgütlü sendikanın yöneticilerinden de rahatsız olduklarını belirten Biçer, yetkililerden bu konuda da destek istediklerini ve sendika yönetiminin işçilerin iradesiyle belirlenmesini talep ettiklerini söyledi. 

-"Tüm dünya gördü" 

Kazanın meydana geldiği ocağı işleten Soma Madencilik A.Ş'nin bölgedeki bir diğer ocağı olan Atabacası Kömür Madeni'nde çalışan Halit Yılmaz da madenlerde "dayı başı" ya da "ekip başı" adı altında gayri resmi olarak var olan taşeron sisteminin ortadan kaldırılmasını talep ettiklerini belirtti. 

Meydana gelen faciayla tüm dünyanın ne kadar zor şartlarda çalıştıklarını gördüğünü ifade eden Yılmaz, şunları söyledi: 

"Madenci olarak şehitlerimiz oldu ve 5 günde zor ulaşıldı. Bizim işimizin ne kadar zor olduğunu az çok dünya duydu. Biz madenlerin kamulaştırılmasını ve biraz daha düzenli yaşamak, sosyal hayatımızın olması için artık 'hadi hadi' şeklinde iş olmamasını istiyoruz." 

-Kızılay yemek dağıttı 

Öte yandan, Soma Kaymakamlığı önünde 3 gündür eylemlerini geceli gündüzlü sürdüren işçilere, Kızılay ekiplerince sıcak çorba ve ekmek servis edildi. 

Soma esnafının da zaman zaman gıda maddesi yardımında bulunduğu işçileri, bulundukları alanda Emek Partisi Genel Başkanı Selma Gürkan ile İzmir Barosu temsilcileri de ziyaret ederek destek verdi.  

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com