Soma'daki maden faciası

Somadaki maden faciası
Olayda yaşamını yitiren 18 yaşındaki Uğur Canbey, 4 gün önce işe girmişti ve bir haftalık iş eğitimi alıyordu

MANİSA (AA) - Soma'daki maden faciasında hayatını kaybeden 18 yaşındaki Uğur Canbey, olaydan 4 gün önce işe girmişti ve bir haftalık iş eğitimi alıyordu. Canbey, facianın yaşandığı saatlerde madene inmişti, facia sonucu orada da can verdi.

Daha önce ilçede çeşitli işlerde çalışan ancak sigortası yaptırılmayan Canbey, son çare olarak madende çalışmaya başlamıştı. Facianın ikinci gününde cenazesi çıkarılan Canbey'in Türk Kızılayı tarafından gıda yardımı ulaştırılan evinde büyük bir yas ve sessizlik hakim.

Annesi sağlık sorunları nedeniyle kimseyle görüşmeyi kabul etmeyen Canbey'in akrabalarından Hatice Atike, AA muhabirine yaptığı açıklamada, facianın haberini aldıklarında hemen hastaneye gittiklerini, çok beklediklerini ama Uğur'dan hiçbir haber alamadıklarını anlattı.

Yaralı olduğunu umut ettiklerini ancak öyle olmadığını öğrendiklerini dile getiren Atike, Uğur'un cesedinin olayın ikinci günü madenden çıkarıldığını kaydetti.

Uğur Canbey'in birkaç gün önce işe girdiğine işaret eden Hatice Atike "Kazanın olduğu gün 4'üncü gündü. 3 gün önce işe girmişti. Hiç madeni bilmiyordu. Burada başka işlerde çalıştığımız zaman sigorta yapmıyorlar. Araba yıkama yerinde çalışıyordu, sigortasını yapmamışlar. 18 yaşına girdikten sonra da sigorta yaptırması gerekiyor ya o yüzden (tek sigortam olsun) diye madene girmek zorunda kaldı" dedi.

Atike, Uğur'un lise eğitimini yarıda bıraktığını vurgulayarak, şunları kaydetti: 

"Köyümüzün işçileri paşa vardiyasına (16.00-24.00) gidiyorlarmış. Madende bir hafta eğitim alması gerekiyormuş o yüzden gündüz vardiyasına gitmiş. Eğitim alırken nasıl madene gönderirler de bu çocuğumuzun ölüsü gelir bize, ben bunu hala anlayamıyorum. Madeni öğreteceklermiş ama ikinci gün zaten kazma küreği vermişler, 'Çalıştım ben anne' diyormuş. Çocuk daha yolu yordamı öğrenmeden hemen kazmayı küreği vermişler. Ben bunu anlamıyorum, nasıl bir şey bilemiyorum."

Köyde birçok genç bulunduğunu ve madende çalışmaya mecbur olduklarını belirten Atike, ocaklardaki çalışma koşulları ile ilgili sorunların çözülmesini istedi.

Uğur'un 14 yaşındaki kardeşi Kürşat Canbey de hastanede iki gün beklediklerini ancak ağabeyinin cenazesinin Kırkağaç'a götürüldüğünü öğrendiklerini anlattı.

Faciadan önce ağabeyinin işe girdiği için çok mutlu olduğunu dile getiren Kürşat, onun bahçedeki motosikletle işe gidip geldiğini söyledi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com