Soma'daki maden faciası

Somadaki maden faciası
Dün Türkiye'ye gelen ILO heyeti Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında görüşmelerde bulundu

ANKARA (AA) - ÖZCAN YILDIRIM - Soma'daki maden faciası nedeniyle Türkiye'ye gelen Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) heyeti Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında görüşmelerde bulundu.

ILO Avrupa ve Orta Asya Bölge Ofisi Direktör Vekili Rie Vejs Kjeldgaard ve beraberindeki heyeti, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Halil Etyemez kabul etti.

ILO heyeti'nin ILO Genel Müdürü Guy Ryder'ın taziye mektubunu ilettiği kabulde, Etyemez ILO heyetinin taziyesini Somalılar, Türk halkı ve Bakanlık adına kabul ettiğini belirtti.

Türkiye'de iş sağlığı ve güvenliği alanında gerekli yasal altyapının ILO normları ve AB standartlarında düzenlenmiş olmasına rağmen söz konusu kazanın yaşanmış olmasının herkesi derinden üzdüğünü vurgulayan Etyemez, kazaya ilişkin gerekli incelemelerin hem Bakanlık müfettişleri hem de savcılar marifetiyle yürütüldüğünü bildirdi.

Etyemez, 2012'de çıkarılan İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile ilgili mevzuat dair heyete bilgi vererek, yaşanan elim hadisenin Türkiye'de iş sağlığı ve güvenliği kültürünün geliştirilmesine yönelik atılacak adımların önemini bir kez daha ortaya koyduğuna dikkat çekti.

Türkiye'nin 155 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği ve Çalışma Ortamına İlişkin ILO Sözleşmesi ile 161 sayılı Sağlık Hizmetlerine İlişkin ILO Sözleşmesini 2004'de 187 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliğini Geliştirme Çerçeve Sözleşmesini ise 2013'de onayladığına işaret eden Etyemez, "176 sayılı Madenlerde İş Sağlığı ve Güvenliği Sözleşmesi ile 167 sayılı İnşaatlarda İş Sağlığı ve Güvenliği Sözleşmesinin onaylama çalışmalarına başladık" ifadelerini kullandı.

Etyemez, faciada hayatını kaybeden madencilerin yakınlarının sosyal güvenlik haklarıyla ilgili çalışmaların da hızla devam etmekte olduğunu ve kısa sürede tamamlanacağını bildirdi.

ILO Avrupa ve Orta Asya Bölge Ofisi Direktör Vekili Kjeldgaard ise ILO ile Türkiye arasında uzun geçmişe dayanan ilişkilerin bulunduğunu anımsatarak, yaşana elim hadisenin bir daha gerçekleşmemesi için ILO'nun Türkiye ile çalışmaya her zaman hazır olduğunu ve gereken desteği vermeye hazır olduklarını bildirdi.

Soma'daki maden faciası kapsamında işçi ve işveren sendikaları ve hükümet temsilcileri ile görüşmek üzere dün Türkiye'ye gelen 3 kişilik heyet, dün akşam Türk-İş yönetimi, bugün öğle saatlerinde ise Hak-İş'te Genel Başkan Yardımcısı Settar Aslan ile görüşmüştü.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com