Soma'daki maden faciası

Somadaki maden faciası
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı İslam:

TBMM (AA) - Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, "Soma halkı içinden gelen, faciayı yaşamış ailelerin yaptığı her türlü eylemi başımızın üstünde görüyoruz. Onlar büyük bir acı yaşadılar ve her türlü infiali göstermeye hakları var" dedi.

İslam, Meclis kulisinde gazetecilerin sorularını yanıtlarken, Soma'daki faciayla ilgili bundan sonra yapılacakları içeren çalışmaların devam ettiğini söyledi.  

Bakan İslam, "Elbette şehitleri geri getiremiyoruz. Onlar için çok çok üzgünüz ama geride bıraktıkları aileleri ayakta tutmamız gerekiyor. O aileler  bizim sorumluluğumuz altındadır. Devlet sorumluluğunu yerine getirecek. O kanunla, bu kanunla; nasıl olursa olsun. Biz bu konuyu çalışıyoruz. Sorumluluğumuzu yerine getireceğiz. En ufak bir boşluk olmayacak. Siz emin olmalısınız. Biz şehit aileleriyle teker teker görüştük. Onlar zaten bu konuda endişe duymuyorlar" diye konuştu. 

Yapılacak yasal değişikliklerin Meclis tatile girmeden önce çıkarılıp çıkarılmayacağı sorusuna İslam, "Elbette. Öyle görünüyor. Aileleri mağdur etmeyecek şekilde bu çalışmaları sonuçlandıracağız" karşılığını verdi. 

İslam, "Soma'da  imam nikahı olan çiftlerin bir takım kaygıları olduğuna dair haberler var" denilmesi  üzerine, şunları kaydetti:

"Çalışmalar henüz daha o boyuta varmadı. Oradaki bir takım sosyal ve ekonomik yoksunluk noktalarını tespit etmeye çalışıyoruz şu anda. 250 civarında sosyal çalışmacımız şu anda sahada. Ailelerle görüşmelerimiz, temaslarımız devam ediyor. Bir taraftan onların yasına saygı duyarak, bir yandan da tabloyu ortaya çıkarmak durumundayız. Onun için çok hassas davranmak zorundayız. Biraz zamana ihtiyacımız var. Ama belli bir süre içinde tablo ortaya çıkacak; neye ihtiyacımız olduğunu görerek ve o ihtiyaçları karşılama noktasında devlet üzerine düşeni her şeyi yapacak, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı üzerine düşen her şeyi yapacak. Hiç kimsenin bundan endişesi olmasın. Yaraları sarmaya çalışacağız. Bu aileleri güçlendireceğiz, onları ayakta tutmak için her türlü şeyi yapacağız."  

İslam, "Madende 301 şehit var ama yıl içinde zaman zaman kazalar oluyor, ölümler gerçekleştiriyor. Yapılacak düzenleme sadece Soma'yı mı yoksa geçmiş ve bundan sonrasını da kapsayacak mı?" sorusuna, henüz sonuçlanmış bir  çalışma olmadığının altını çizdi. İslam, bakanlığın yaptığı bir taslak çalışmanın olduğunu, bunun içinde bütün alternatif ve senaryoların yer aldığını söyledi.

İlgili bakanların Meclis'te bulunma gerekliliği nedeniyle konuyu dünkü Bakanlar Kurulu'nda tartışma imkanı olmadığını belirten İslam,  "Şundan emin olun; ailelerimize maddi destek de sağlandı bakanlığımız tarafından. Bunların dile getirilmesi çok iyi,  güzel bir şey değil. Ne olduğunu ben telaffuz etmeyeceğim. Elimiz ailelerin üzerinde, bunu bilin. Kanunlar çıkıncaya kadar onlar mahrum olmayacak" dedi.    

İslam, Soma'dan ayrılmak isteyen aileler olup olmadığı sorusuna, kendilerine bu yönde talep gelmediğini belirterek, "Aileler henüz yas döneminde. Bunu oturup düşünecek, karar verecek zamanları olmadı" dedi.

"Madende çalışmak istemiyorum diye sizden yardım isterlerse ne yapacaksınız?" sorusuna İslam, "Bu sosyal sorun değil, ekonomik sorun ve Çalışma Bakanlığı'nı ilgilendiriyor" karşılığını verdi.

Bir gazetecinin "Taner Yıldız ve Faruk Çelik'in istifalarını Başbakan'a sundukları, Başbakan'ın da beklemeye aldığı duyumu var. Siz nasıl görüyorsunuz? soru üzerine İslam, "Sizden duyuyorum. Ben bu konulardaki hiçbir spekülasyona katılmıyorum. Spekülatif hiçbir soruya cevap vermiyorum. Benim sorumluluğu çok farklı ve çok ciddi" dedi.

 

-"Hiçbir talepleri yok"

 

Soma'da  meydana gelen tepki ve olayları nasıl değerlendirdiği sorusuna İslam, "Soma halkı içinden gelen, bu faciayı yaşamış ailelerin yaptığı her türlü eylemi başımızın üstünde görüyoruz. Onlar büyük bir acı yaşadılar ve her türlü infiali göstermeye hakları var. O konuda söyleyebileceğim hiçbir şey yok. Eğer bu dışarıdan gelen bir tepkiyse, üstelik de getirilip Soma'da yapılıyorsa, bunu yanlış buluyorum" karşılığını verdi.

İslam, "Bir daha Soma'ya gitmeyi planlıyor musunuz?" soru üzerine de "Tabii ki...Şu anda bu çalışmaları yaptığımız için buradan ayrılamıyorum. Ama benim bütün elemanlarım orada. Anbean onlardan bilgi alıyorum. Yani bir nevi oradayız gibi çalışıyoruz. Sadece bir el temasım yok Soma'dakilerle. Ama onu da tekrar gidip en kısa sürede kuracağım" diye konuştu.

 

-"O kadar asil duruşları var ki..."

 

Ailelerden ne gibi talepler geldiğinin sorulması üzerine İslam, hiçbir talepleri olmadığını söyledi. İslam, "Hiçbir talep yok. O kadar asil bir duruşları var ki... O kadar asil, o kadar sade, temiz ve güzel duruşları var. Sadece yaslarını tutuyorlar şu anda. Bizler de onlarla beraber bu yası tutuyoruz. Bu yas dönemi geçtikten sonra sorularınızı yanıtlayacak duruma gelebileceğiz" dedi. 

AK Parti, diğer parti ve grupların Soma'da olduğunu vurgulayan İslam, "Başbakan'ın eşi Emine Erdoğan da Soma'ya gidecek mi?" sorusuna, "Daha sonra öyle bir şey planlayacağız. Ama şu an için bana gelen öyle bir bilgi yok. Belki de planlanmıştır" diye konuştu.   

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com