Soma'daki maden faciası

Somadaki maden faciası
CHP Genel Başkan Yardımcısı Akkaya:

ANKARA (AA) - MEHMET TOSUN - CHP Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya, Soma'daki maden faciasında karbonmonoksit gazının bir anda yükselemeyeceğini, günler öncesinden işaretlerini vereceğini savunarak, "Bazı ailelerle görüştüğümüzde, kadınlar, kocalarının akşam eve geldiklerinde 'bugün çok gaz yuttuk' diyerek yoğurt yediğini ve yattığını anlattı. Buna rağmen, maden üretim yapmaya, kömür çıkarmaya devam etmiş. Bu bir ihmal" ifadelerini kullandı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından, "Soma'daki gelişmeleri takip etmek" için görevlendirilen Akkaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, maden mühendisleri odalarıyla ortak çalışma yürüterek, madendeki sorunları tespit ettiklerini söyledi.

Ailelerin büyük bir bölümünü ziyaret ettiklerini, acılarını paylaştıklarını anlatan Akkaya, CHP Kadın Kollarının, ailelerin başta maddi olmak üzere, her türlü sorunlarını not aldığını kaydetti.

Hasta ve okula giden çocuklara nasıl yardım yapılabileceği konusunda çalışma yürüttüklerini aktaran Akkaya, "Bu kapsamda, yardımda bulunacak kuruluşları yönlendireceğiz. Bu sorun hepimizin sorunu, siyasallaştırmamak gerekir. İhtiyaç sahiplerine, yardımların en doğru şekilde ulaşması için yol gösterici olmaya çalışıyoruz" dedi.

Maden kazasında, ihmallerin olduğunu savunan Akkaya, şunları kaydetti:

 "Burada en dikkat çekici nokta, 'kaza geliyorum' demiş, sinyallerini vermiş. Bu bir cinayet olmuş artık. Karbonmonoksit gazı aynı gün yükselerek, insanları öldürecek seviyede olmaz. Bu günler öncesinden işareti verir. İşçiler de 'bir süredir, sıcak kömür çıkardıklarını' söylediler. Bazı ailelerle görüştüğümüzde, kadınlar, kocalarının akşam eve geldiklerinde 'bugün çok gaz yuttuk' diyerek yoğurt yediğini ve yattığını anlattı. Artık gaz yutma onlar için kanıksanmış bir şey olsa gerek ki 'bugün de çok gaz yuttuk' demeleri, bunun uzun zamandır olduğunun bir kanıtı. Buna rağmen, maden üretim yapmaya, kömür çıkarmaya devam etmiş. Bu bir ihmal. Araştırmalarımıza devam ediyoruz."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com