Soma'daki maden faciası

Somadaki maden faciası
CHP Genel BaŞkan Yardımcısı Akkaya ve İstanbul Milletvekili Oran, Soma Kaymakamlığı önünde oturma eylemi yapan işçilere destek ziyaretinde bulundu

MANİSA (AA) - CHP Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya ve İstanbul milletvekili Umut Oran, Soma Kaymakamlığı önünde sürdürdükleri oturma eyleminde 4'üncü günlerine giren maden işçilerini ziyaret etti. 

Akkaya, ziyarette yaptığı konuşmada, ülke olarak çok büyük bir acı yaşadıklarını belirtti. CHP olarak işçilerin yanında olduklarını ifade eden Akkaya, beraberindeki milletvekilleriyle ilk günden beri bölgede çalışma yaptıklarını söyledi.

Yakup Akkaya, şunları kaydetti: 

 "Burada en başından beri bütün şehit ailelerimizi geziyoruz. Onların çocuklarının durumuna bakıyoruz. İhtiyaçları nedir onları tespit etmeye çalışıyoruz. 301 ailenin 301’ine de... Ki, biz bu sayı konusunda da şüpheliyiz. İlçe başkanlarımıza genelge çıkardık, tek tek muhtarlarla işbirliği yaparak, yerinde giderek, bu işin sayısının kaç olduğunu öğrenene kadar bu çalışmamıza devam edeceğiz."  

İşçilerin çalışma koşullarının iyileştirilmesi için gerekli düzenlemelerin yapılmasını sağlayacaklarını ancak yasal düzenlemelerin dahi hükümet tarafından çiğnendiğini iddia eden Akkaya, şöyle devam etti: 

"Haksızlığa uğradığınız şeyler düzelecektir. Belki bu bir derstir. Acı ama hiç olmazsa bu saatten sonra. Geride bunlar yapmış olsaydınız bu acılar da belki yaşamayacaktı. İnsan gibi çalışan, iş sağlığının, güvenliğinin sağlandığı bir ortam olacaktı belki. Bundan sonra elbette ki, bu iş yeri daha uygun koşullarda insan sağlığına, iş güvenliğine önem veren çalışma koşulları yaratarak, işçiye insan gözüyle bir anlayışla olacaktır ama tek şey var; orada sizi yöneten amirlerinizin iki dudağı arasında olmadan birliğinizi güçlendirerek bunu sağlayabilirsiniz."  

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran da yaşanan acının siyaset üstü olduğunu belirterek, "Bütün Türkiye'yi gerçekten çok büyük bir acıya, çok büyük bir yasa  boğdu ve bazı gerçekleri de görmemize bir kez daha düşünmemize neden oldu. Umut ediyoruz ki, bu tür olaylar bir daha olmaz buradaki çekilen acıların, yaşanan sıkıntıların bir ders olması lazım" diye konuştu. 

İşçiler de iktidarıyla muhalefetiyle her kesime kendilerine verdikleri destek nedeniyle teşekkür etti. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com