Soma'daki maden kazası

Somadaki maden kazası
İngiltere, Fransa, Güney Kıbrıs Rum Kesimi, Avustralya, Bosna-Hersek, Kosova ve Hollanda taziye mesajı yayımladı

ANKARA (AA) – Soma’daki maden kazası dolayısıyla İngiltere, Fransa, Güney Kıbrıs Rum Kesimi, Avustralya, Bosna-Hersek, Kosova ve Hollanda taziye mesajı yayımladı.

İngiltere Başbakanı David Cameron, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a Soma'daki maden faciası dolayısıyla taziye mesajı gönderdi.

İngiltere Başbakanlığından edinilen bilgiye göre, Cameron'ın mesajında ülkesinin Soma'daki trajedide hayatını kaybedenlere ve ailelerine başsağlığı dilediği kaydedildi. Dışişleri Bakanı William Hague de resmi twitter hesabından, "Türk halkına başsağlığı diliyorum. Düşüncelerim bu korkunç faciadan etkilenenlerle birlikte" diye yazdı. İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı David Lidington da, "Türkiye'deki maden faciası haberinden dolayı sarsıldım. Ailelere başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyorum" ifadelerini kullandı.

Bu arada, Türkiye'nin Londra Başkonsolosluğu'nda Soma'daki maden faciası dolayısıyla bir taziye defteri açıldı.

-Güney Kıbrıs Rum Kesimi-

Güney Kıbrıs Rum Kesimi (GKRK) lideri Nikos Anastasiadis, Soma'da meydana gelen maden ocağı faciası nedeniyle yayımladığı mesajında, “Türk hükümetine ve Türk halkına samimi taziyelerini iletti. 

-Fransa

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande da maden faciasıyla ilgili açıklamasında, durumu "sarsıcı bir trajedi" olarak değerlendirdi. Hollande, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a ülke olarak Türkiye'nin yanında olduğu mesajını verirken, Fransa olarak, talep gelmesi durumunda yardıma hazır olduklarını da kaydetti.

-Avustralya

Avustralya Federal Senatosu’nun Türk kökenli senatörü Mehmet Tillem,  Federal Senato’da başsağlığı dileklerini içeren bir konuşma yaptı. Senatör Tillem, “dualarımız ve düşüncelerimiz madenden kurtarılmayı bekleyenler ve yakınları ile birlikte” ifadelerini kullandı.

-Hollanda

Hollanda Kralı Willem Alexander ve Başbakan Mark Rutte, faciada hayatını kaybedenler için başsağlığı diledi.

Devlet Enformasyon Dairesi’nden yapılan açıklamada, Kral ve Başbakan Rutte’nin bu kapsamda Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a taziye mesajı gönderdikleri belirtildi. Açıklamada, Kral ve Başbakan’ın patlamada hayatlarını kaybedenlerin yakınlarına derin taziyelerini ilettiklerine değinildi.

Dışişleri Bakanı Frans Timmermans ise faciadan dolayı derin üzüntü duyduğunu kaydetti. Yaklaşık 50 yıl önce bir maden kazasında eniştesini kaybettiğine, dolayısıyla bu acının aile yakınları için taşıdığı anlamı bildiğine vurgu yapan Timmermans, Türk hükümetine taziye dileklerini ilettiğini ifade etti.

Bu arada Soma’da yaşanan maden faciasının ardından ilan edilen üç günlük yas nedeniyle Türkiye’nin Lahey Büyükelçiliğindeki bayrak yarıya indirildi.

-Bosna Hersek

Türkiye'nin Podgoritsa Büyükelçiliği'nde, Soma’daki maden kazasında hayatını kaybeden işçiler için bayraklar yarıya indirildi ve taziye defteri açıldı.

Bu arada Bosna Hersek'in Mostar kentinde bulunan Başkonsolosluk'ta açılan taziye defterine, vatandaşlar büyük ilgi gösterdi. Çok sayıda Mostarlı'nın başsağlığı dileklerini yazdığı taziye defteri, 16 Mayıs'a kadar açık kalacak.

Mostarlı vatandaşlardan biri, yazdığı mesajda, "Dünyadaki her insanın üzüntüsü benim de üzüntümdür Büyük bir facia, büyük bir acı yaşanmış olsa da, hayatını kaybeden işçilerin, onurlu bir şekilde çalıştıklarını, ailelerine helal ekmek götürdüklerini ve bu şekilde daha iyi bir dünya inşa ettiklerini biliyoruz. Tek tesellimiz budur" ifadelerine yer verdi.

-Kosova Cumhurbaşkanından başsağlığı dilekleri

Kosova Cumhurbaşkanı Atifete Yahyaga da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e, taziye mesajı gönderdi. 

Mesajda, "Manisa'da gerçekleşen facia haberini büyük bir üzüntüyle karşıladık. Kosova hükümeti ve halkı adına, kurbanların ailelerine ve Türk halkına başsağlığı dileklerimi iletiyorum. Türkiye'de yaşanan bu acı anlarda, kalbimizle ve düşüncelerimizle sizi andığımızı ve yanınızda olduğumuzu bilmenizi istiyorum" ifadelerine yer verildi.

Kosova Başbakanı Hashim Thaçi de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a taziye dileklerini ilettiği bir telgraf gönderdi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com