Soma'daki maden kazası

Somadaki maden kazası
DSP Genel Başkanı Türker ve CHP Antalya Milletvekili Baykal, Soma Kömür İşletmeleri Maden Ocağı'nı ziyaret etti

MANİSA (AA) - Eski CHP Genel Başkanı Antalya Milletvekili Deniz Baykal, Soma Kömür İşletmeleri Maden Ocağı'nda kazanın yaşandığı 13 Mayıs'ın "Yeraltı Maden İşçisinin Can Güvenliği Günü" olarak ilan edilmesini önerdi. 

DSP Genel Başkanı Masum Türker ve CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal, Soma Kömür İşletmeleri Maden Ocağını ayrı ayrı ziyaret ederek, kriz merkezinin kurulduğu idari binada Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile görüştü. 

Baykal, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Soma'da yaşanan facianın Türkiye'nin bu alanda en fazla kayıplı faciası olduğunu ve bu facianın tüm ülkeyi derinden sarstığını belirtti. 

Bu olayın asla günlük siyasi çekişmenin malzemesi yapılmaması ancak bunun bir kader olarak da görülmemesi gerektiğini ifade eden Baykal, şunları söyledi: 

"Kimse kimseyi buradan yola çıkarak bir siyasi suçlama hedefi haline getirmesin ama 'bu olay karşında kimse ne yapalım kaderin gereğidir' diyerek bu olayın altında ne yatıyor niçin olmuştur nasıl önlenebilir bir daha olmaması için ne yapmak lazım nerde hata yapılmıtır nerede ihmal vardır bunu araştırmaktan vaz geçmemelidir şimdi buna ihtiyaç var." 

-Maden İşçisi Günü örenisi 

Baykal, maden işçilerinin can güvenliği için alınması gereken önlemlerin ciddiyetle ele alınması için Soma'da facianın yaşanıdığı günün, "Yeraltı Maden İşçisinin Can Güvenliği Günü" olarak ilan edilmesini önererak, şunları kaydetti:

"Her 13 Mayıs'ta biz çalışan yer altında çalışan insanlarımızın can güvenliğini sorgulamalıyız nerede durduğumuzu görmeliyiz bir muhabesebe çıkarmalıyız eksiği noksanı elbette anneler günü babalar günü vardır güzel günler elbette anlamlıdır ama bizim böyle bir işçinin can güvenliğini yer altı maden işçisinin özellikle düşünmemizi zorunlu kılacak bir gün olarak bunu kararlaştırmalıyız. Biraz önce bu önerimi bakana da söyledim o da çok uygun olacağını söyledi."

Baykal, daha sonra Soma'ya giderek hayatını kaybeden Hüseyin Avkaş (45) ile oğlu Ferhat Avkaş'ın (19) cenazesine katıldı. Maden şehidi Hüseyin Avkaş'ın oğulları Ferhat Avkaş ve Fatih Avkaş'la aynı ocakta çalıştığı ancak büyük oğlu Fatih'in kaza günü raporlu olması nedeniyle işe gitmediği öğrenildi.

DSP Genel Bakanı Masum Türker de yaşanan bu facianın gelecekte alınacak önmelerle ilgili daha sağlıklı yol haritası çizilmesi gerektiğini ortaya koyduğunu belirtti. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com