Soma'daki maden kazası

Somadaki maden kazası
Türk-İş Genel Başkanı Atalay: "Bu katliam gibi bir kaza, kazanının olduğu yerde muhakkak bir problem, ihmal vardır"

İZMİR (AA) - Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Soma'da katliam gibi bir kaza yaşandığını belirterek, böylesi bir kazanın olduğu yerde muhakkak bir problem, ihmal olduğunu söyledi. 

Ergün, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'deki tüm madenlerde örgütlü sendikaların Türk-İş çatısı altında olduğunu ifade ederek, kazanın hemen ardından konfederasyon ve sendikaya yöneticileri olarak geldikleri bölgede, en fazla sayıda işçinin kurtarılması ve ölenlerin kimliklerinin tespit edilerek hızlı bir şekilde ailelerine teslim edilebilmesi için çaba gösterdiklerini ifade etti. 

Türk-İş ve bağlı Genel Maden-İş ve Türkiye Maden-İş sendikalarının başkanları olarak içeride hiçbir işçi kalmayıncaya kadar bu çabalarını sürdüreceklerini dile getiren Ergün, daha sonrasında bir daha böyle kazaların yaşanmaması için mücadele edeceklerini belirtti. 

Ergün, Türkiye'de 62 yıldır madenlerde örgütlü olduklarını ama madenlerle ilgili bugüne kadar dertlerini anlatmakta hep sıkıntı yaşadıklarına işaret ederek, şunları kaydetti:  

"Maalesef madenler hem devletteyken hem özel sektördeyken çalışma şartlarında bir sürü sıkıntılarımız var. Bunları yıllardır dile getirmeye çalışıyoruz maalesef bunlarla ilgili kamuoyunda fazla derdimizi anlatma imkanı bulamadık ama kurtarma çalışmaları bittikten sonra işin özü burada hükümet, muhalefet, sendikalar, herkes şapkasını önüne koymak zorunda. Burada 300'e yakın insanımız canını verdi. Para kaybedersiniz kazanırsınız, maç kaybeder, bir dahaki hafta kazanırsınız, seçim kaybedersiniz sonra kazanırsınız ama canınızı kaybettiğiniz zaman hiçbir şey kazanamazsınız maalesef. Bu ülkede, bu sektörün sorumlusu olan sendikalar ve diğer kitle örgütleri olarak, geçmişte sözümüzü dinletemedik ama önümüzdeki günlerde bizim sözümüzü dinlemek mecburiyetindeler." 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com