Somali'den Türk Kızılayına "Üstün Hizmet Beratı"

Somaliden Türk Kızılayına Üstün Hizmet Beratı
Somali'de kuraklığa bağlı yaşanan açlığa sessiz kalmayarak Ağustos 2011'den bu yana insani yardım operasyonunu sürdüren Türk Kızılayına, Somali Cumhurbaşkanı Mahmud tarafından "Üstün Hizmet Beratı" verildi

ANKARA (AA) - ESRA ALTINMAKAS - Somali'de Ağustos 2011'den bu yana yürüttüğü insani yardım operasyonuyla dünyanın takdirini toplayan Türk Kızılayına, Somali Federal Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud tarafından "Üstün Hizmet Beratı" verildi. Berat, ilk kez bir Türk kuruluşuna verilmiş oldu.

Somali'de kuraklığa bağlı yaşanan açlığa sessiz kalmayan, bölgeye ilk ulaşan uluslararası yardım kuruluşu Türk Kızılayı, bugün insani yardım operasyonunu hız kesmeden, kapsamını genişleterek sürdürüyor.

Bu çerçevede Türk Kızılayı, ülke tarihinde şimdiye kadar çok az kuruluşa verilen "Üstün Hizmet Beratı"na layık görüldü.

Somali Cumhurbaşkanı Mahmud, beratı, Türk Kızılayı Genel Müdür Yardımcısı Mintez Şimşek, Yönetim Hizmetleri Koordinatörü Deniz Şölen, Uluslararası Programlar Müdürü Seval Güzelkılınç, Sistemler Yönetimi Müdürü Yasemin Aktaş, Somali delegasyonunda görevli Göksen Yenigül ve Tuncay Ahi'nin katıldığı törenle takdim etti.

-"Türk Kızılayı büyük gayret gösteriyor"

Cumhurbaşkanı Mahmud, kuraklığın başladığı ilk günden bu yana Somali'de insani yardım faaliyeti yürüttüğü ve tüm zorluklara rağmen yardımlarını sürdürdüğü için Türk Kızılayı'nın Üstün Hizmet Beratı'nı hak ettiğini söyledi.

Mahmud, şunları kaydetti:

"Türk Kızılayı çalışanları saldırıya uğradı, yardımlarından vazgeçmedi. İlk günden bu yana 12 bin yetime, hastaya ve kimsesize her gün sıcak yemek hizmeti veriyor. Ayrıca her gün en az 50 ton kuru gıdayı ihtiyaç sahiplerine dağıtıyor. Başkent Mogadişu'nun yollarını, kaldırımlarını yeniden inşa ediyor. Kalkınma yatırımları yapıyor. Yıllardır birikmiş olan çöpleri imha ediyor. Somaliler olarak tüm bunları görüyoruz, takdir ediyoruz. Üstün Hizmet Beratı'ı da bu nedenle Türk Kızılayına verdik."

-"Berat, ilk kez bir Türk kuruluşuna verildi"

Türk Kızılayı Genel Müdür Yardımcısı Şimşek ise Üstün Hizmet Beratı'nın Somali Cumhurbaşkanının takdirinde olduğunu ve ülke tarihinde çok az kuruluşa verildiğini söyledi.

Beratın şu ana kadar ise hiçbir Türk kuruluşuna takdim edilmediğini belirten Şimşek, Somali Cumhurbaşkanının elinden bu beratı almanın kendilerini gururlandırdığını bildirdi.

Şimşek, "İnsani yardım operasyonuna başladığımız 2011 yılında nasıl gayret gösterdiysek, bu gün de aynı özveriyle yardımda bulunuyor, Somalili kardeşlerimize yardım elimizi uzatıyoruz. Türk halkının yardımları sayesinde bugün Somali'de açlıktan ölümlerin önüne geçmiş durumdayız" ifadelerini kullandı. 

İlerleyen günlerde yardımlarının artarak devam edeceğini belirten Şimşek, "Umarım Türk halkının yardımları sayesinde Somaliler daha güzel günler görecek" dedi.

-Türk Kızılayının Somali yardımları

Somali İnsani Yardım Operasyonu çerçevesinde ilk etapta çadır kent kuran ve 26 bin Somalili'nin barınmadan gıdaya ihtiyaçlarını karşılayan Türk Kızılayı, ülkeye 10 havayolu ve 6 denizyolu sevkıyatıyla toplam 23 bin 731 ton acil yardım malzemesi ulaştırdı.

Çadır kent dışında yetimhaneler, hastaneler ve bakım evlerinde kalan 12 bin kişiye her gün sıcak yemek hizmeti sunan Türk Kızılayı, insani yardım operasyonunun ikinci aşamasında başkent Mogadişu'yu baştan aşağı inşa etmek için çeşitli projeler gerçekleştiriyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile ortaklaşa yürütülen çalışmalar kapsamında Fen İşleri Kampüsü kuruldu, Türkiye'den satın alınan iş makineleri ülkeye gönderildi. Şantiyede çalışmalar başladı. Başkent Mogadişu, bu çalışmalar sayesinde yeniden kent kimliğine kavuşuyor.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com