Somalili 37 yaralı getiriliyor

Somalili 37 yaralı getiriliyor
Somali'nin başkenti Mogadişu'daki bombalı saldırıda yaralananlardan, durumu ağır olan 37 kişi, refakatçileri ile Türkiye'ye gönderildi.

Saldırıda ağır yaralananları götürmek için hazırlanan ve İstanbul'dan havalanan Türk Hava Yollarına ait Airbus A340 tipi ''İstanbul'' adlı uçak saat 07.30'da Mogadişu Havaalanı'na indi.

Uçağın yaralılar için hazırlanmasının ardından Sağlık Bakanlığının Mogadişu'daki ekibi tarafından önceden kontrol edilen ve durumu ciddi olan hastalar ambulanslarla havaalanına sevk edildi. Hastalar burada sedyelere alınarak Türk sağlık ekiplerince uçağa bindirildi.

Bu arada Türkiye'ye gidecek hastaların arasında bulunmayan bazı yaralılar da yakınları tarafından havaalanına getirilerek uçağa bindirilmeye çalışıldı. Apronda bekleyen hastaları Somalili yetkililer isimleri olmadığı için uçağa almak istemedi. Sağlık Bakanlığı yetkilerinin araya girmesinin ardından durumu ciddi olan bazı yaralılar da uçağa bindirildi.

Daha sonra 37 hasta ve 31 refakatçiyi taşıyan uçak Ankara'ya gitmek üzere havalandı. Yaralıların arasında Somali Sağlık Bakan Yardımcısı Moallim Ali'nin de olduğu belirtildi.

Somali'de ölenlerin sayısı 100'ü geçti

Somali'nin başkenti Mogadişu'daki Yüksek Öğretim Bakanlığı önünde düzenlenen intihar saldırısında ölenlerin sayısının 100'ü geçtiği bildirildi.

BM'nin insani işler koordinasyon bürosundan yapılan açıklamada, El Kaide bağlantılı Eşşebab örgütü tarafından üstlenen saldırının, Somali'ye güvenli olmayan ortamın egemen olduğunu sert şekilde hatırlattığı belirtildi.

Mogadişu'nun işlek bir caddesinde bazı bakanlıklara ev sahipliği yapan bir bina önünde önceki gün kamyonla düzenlenen saldırının, Eşşebab'ın şimdiye kadar düzenlediği en büyük saldırı olduğu kaydedilmişti.

Saldırıyı bir militanın düzenlediğini bildiren Eşşebab, saldırılarını giderek artıracağını belirtmişti. Afrika Birliği barış gücü askerlerinin Ağustos ayında operasyon başlatması üzerine Eşşebab militanlarının çoğu başkentten ayrılmıştı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com