Somalili öğrenciler eğitim için Türkiye'de!

Somalili öğrenciler eğitim için Türkiye'de!
Kimse Yok mu Derneği, Doğu Afrika Eğitim Kampanyası kapsamında Somali'den 309 öğrenciyi eğitim görmeleri için Türkiye'ye getirdi...

Atlasjet Havayolları'na ait bir uçakla saat 01.45 sıralarında Atatürk Havalimanı'na inen Somalili öğrenciler İstanbul, Malatya, Aydın ve Kahramanmaraş gibi Türkiye'nin 20 farklı şehrindeki lise ile üniversitelerde eğitim alacak.

SOMALİLİ BAKANDAN TÜRKİYE'YE TEŞEKKÜR

Öğrencilerle birlikte İstanbul'a gelen Somali Milli Eğitim Bakanı Ahmet İbrahim, ülkelerindeki en büyük sorunlardan bir tanesinin eğitim olduğunu belirterek, "Türkiye'ye gelmekten çok mutluyuz. Çünkü Somali'de 20 yıldan beri problem var. Bu problemlerin en büyüğü eğitimdi. Bu sorunu bitirmek için öğrencilerimiz buraya geldi. Türkiye Cumhuriyeti Devletine ve Türk halkına teşekkür ediyorum" dedi.

SAYI 500'Ü BULACAK

Somalili 309 öğrenciyi Atatürk Havalimanı'nda karşılayan Kimse Yok Mu Derneği Halkla İlişkiler Koordinatörü Mevlüt Özkişi, kalıcı yatırımlar yapmaya çalıştıklarını ifade ederek, Somali'de eğitime muhtaç çocuklara Türkiye'de eğitim verdirerek dostluk köprüsü kuracaklarını söyledi. Özkişi gazetecilere yaptığı açıklamada projeyle ilgili olarak şunları kaydetti:

"Kalıcı yatırımlarla alakalı orada hastane ve okul çalışmalarımız vardı. Bunlardan en önemlisi başbakanımızın da işaret ettiği Somali'deki üniversite ile lise öğrencilerini Türkiye'de okutmaktı. Biz de orada bulunan muhtaç çocuklar arasında yapılan sınavda başarılı olan öğrencileri Türkiye'ye getirdik. Bugün 309 öğrenci var ve bu sayıyı 500'e tamamlayacağız. Bu çocuklar Türkiye'nin çeşitli illerinde eğitim hayatlarını sürdürecekler. Bir sene Türkçe eğitimi alacaklar. Yaklaşık 5- 6 yıl Türkiye'de eğitim görecekler. En güzel yatırım insana yapılan yatırımdır."

ÖĞRENCİLERDEN TÜRKİYE'YE TEŞEKKÜR

Türkiye'ye geldikleri için çok mutlu olduklarını belirten Somalili öğrenciler ise, "Türkiye?de hem eğitim alacağız, hem de Türk insanını tanıyacağız. Burada eğitim aldıktan sonra ülkemize yardım ve hizmet etmek istiyoruz. Onun için burada eğitim alıp iyi bir meslek sahibi olup hem ailemize, hem de ülkemize faydalı olacağız" şeklinde konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com