Somalili uzman doktorlar yetişiyor

Somalili uzman doktorlar yetişiyor
Yeryüzü Doktorları'nın girişimiyle yetiştirilen Somalili doktorlar, uzmanlık alanlarındaki

İSTANBUL (AA) - Yeryüzü Doktorları'nın girişimiyle yetiştirilen Somalili doktorlar uzmanlık alanlarındaki eğitimlerinin ikinci yıllarını tamamladı.

Yeryüzü Doktorları'ndan yapılan yazılı açıklamada, İstanbul Medeniyet Üniversitesi, Bezmialem Üniversitesi ve Benadir Üniversitesi ortaklığı ile Somali'de ilk kez 2013'te başlatılan Tıpta Uzmanlık Eğitiminin ikinci yılına girdiği belirtildi.

Açıklamada, 1990'larda başlayan iç savaş nedeniyle başta sağlık ve eğitim olmak üzere tüm sistemleri yıkılan Somali'nin, gönüllülerin destekleriyle baştan inşa edildiği ifade edilerek, "Savaşlar dolayısıyla ülkede hiç uzman doktor kalmamışken, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı'nın (TİKA) da desteğiyle Somali'de başlatılan 'Tıpta Uzmanlık Eğitimi Projesi' kapsamında 10 doktor, genel cerrahi ve acil durum-travma cerrahisi alanında aldıkları eğitimlerde ikinci yıla girmenin heyecanını yaşıyor. Gönüllü hekimler ile defalarca ülkeye giden ve sonrasında Somali'nin en modern hastanelerinden biri olan Yeryüzü Doktorları Şifa Hastanesi'ni Mogadişu'ya kazandıran Yeryüzü Doktorları, bölgede kalıcı sağlık çözümleri için çalışmalarını yoğunlaştırdı" ifadeleri kullanıldı.

Somali'de uzmanlık eğitimi sisteminin başlaması için Türkiye'deki pek çok eğitim kurumu ve hastane ile görüşüldüğü aktarılan açıklamada, Yeryüzü Doktorları'nın son olarak, Koşuyolu ile Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastaneleri ve  Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'yle protokoller imzaladığı bildirildi.

Böylece Somali'de uzman doktor eğitimi için tüm adımların tamamlandığı belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Geçtiğimiz yıl ülkede ilk kez yapılan Tıpta Uzmanlık Sınavı sonunda başarılı olan 10 doktorun aldığı tıpta uzmanlık eğitimi 5 yıl sürecek. Eğitimini sürdürenlerden biri kadın. Somali'nin ilk kadın cerrahı Yeryüzü Doktorları'nın girişimiyle tıp tarihine ismini yazdırmış olacak. Bağışçıların destekleriyle eğitimlerini ülkelerinde sürdüren adaylar, mezun olduklarında Somali'nin ilk uzman doktorları olarak hizmet vermeye başlayacaklar."

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com