'Somali'ye acil yardım 1 yıl devam etmeli'

'Somali'ye acil yardım 1 yıl devam etmeli'
Kimse Yok mu Derneği Gönüllü Birimi Koordinatörü Tok, Somali'ye en az 1 yıl yardımın devam etmesi gerektiğini söyledi...

Kimse Yok mu Derneği Gönüllü Birimi Koordinatörü Eyüp Tok, Somali'ye en az 1 yıl boyunca acil yardımın devam etmesi gerektiğini söyledi.

Tok, Sakarya Şubesi'nin Somali için topladığı 208 bin TL'lik yardımın temsili çekini Sakarya Kent Meydanı'nda düzenlenen törenle aldı. Törende bir konuşma yapan Tok, Somali ve sınır ülkelerde yaşayan 10 milyon insanın açlıkla karşı karşıla bulunduğunu, 1 milyon insanın açlıktan ölmek üzere olduğunu vurguladı. Bu bakımdan acil yardımın ez az 1 yıl boyunca sürmesi gerektiğini dile getiren Tok şöyle konuştu: "Ne yazık ki 30 binden fazla çocuk 2-3 aylık zaman diliminde açlıktan ölmüş durumda. Bu bölgede milyonlarca insan ölümle karşı karşıya bulunuyor. 1 milyondan fazla insan açlıktan ölmek üzere. O insanların imdadına yetişmek üzere Anadolu'nun vefakar, cefakar, hamiyetperver insanlarımızın maddi manevi himmetleriyle gönderilen yardımlarla o insanlar hayat vermeye başladı. "

BAYRAMDAN SONRA SICAK YEMEK ALAN SAYISI 200 BİN KİŞİYE ÇIKACAK Kimse Yok mu Derneği'nin Somali'de yaptığı faaliyetlerden bahseden Tok, Somali'ye aylar öncesinden giden gönüllülerin 26 Temmuz tarihinden itibaren 5 tane AŞ evi kurduğunu ve bu aşevinden toplam 100 bine yakın insana ilk defa sıcak yemek verildiğini kaydetti. Tok, her gün Türkiye'den gönderilen 90'ın üzerindeki büyük baş adak ve akika kurbanın kesildiğini ve etli pilav olarak dağıtıldığının altını çizen Tok, şu bilgileri verdi: "Yıllardan beri midelerine et gitmeyen insanla ilk defa et yiyor. Toplam 100 bin insan sıcak yemek yiyebiliyor. Hedefimiz 200 bine bu rakamı çıkarmak. Oralarda bir yudum su, bir dilim ekmek tabi ki hayat demek. Kamplara 5 tonluk tankerlerle su dağıtıyoruz. 5'er 10'ar litre ailelere pay ediliyor. Beton depolar oluşturmak suretiyle insanlara 24 saat su temin edilmeye çalışılıyor. Bütün insanlara sıcak yemek vermemiz mümkün değil. Bu ailelere de kuru gıda paketleri vermeye çalışıyoruz. Bunlar acil yapılan faaliyetler. "

Bu güne kadar sağlık hizmeti almamış insanların sağlık ihtiyaçlarını gidermek için de Türkiye'den 14 günlük periyotlar halinde gönüllü giden doktorların hizmet verdiğini anlatan Tok, "Doktorlarımızla iki kamptaki klinikte sağlık hizmeti vermeye çalışıyoruz. Her gün 1000 hastanın muayenesi yapılıyor, ilaçları veriliyor. Eski bir bina ise hastane haline getirilerek daha çok insana sağlık hizmeti verilmeye çalışılacak" dedi.

Derneğin yardımlarını götüren 3 bin 700 tonluk geminin Somali'ye doğru yola çıktığını hatırlatan Tok, şu bilgeleri verdi: "Bu gemi kuru gıda, ilaç ve tıbbi cihazlar taşıyor. Ramazandan sonra 3 bin tonluk bir gemi daha yüklenecek. Uzak yerlerdeki kamplara da hizmetlerin götürülmesi sağlanacak. 60 bin kişinin kalabileceği çadırlar kurulacak. İki okul binasının restorasyonu yapılacak. Çocukların okula gitmesi sağlanacak. Yetişmiş insanlar o ülkedeki iç savaş sebebiyle ya ölmüş, ya öldürülmüş, ya da yurt dışına kaçmış. Somalili 800 öğrenciye burs veriliyor ve bu çocuklar Türkiye'deki okullarda okutularak öğretmen yetiştirilip ülkelerindeki çocukları okutmaları sağlanacak. "

"TARIMI AKTİF HALE GETİRECEĞİZ"

Yardımların bir yere kadar olduğunu, asıl amacın bu insanların kendi kendilerine bakar duruma getirmelerini sağlamak olduğunu anlatan Tok, "Bu ülkedeki tarım topraklarını yeniden işlenebilir hale getirmek için su kuyuları açılacak. Kasabalarda arazilerin sulanması için Kuyular açılacak. Bu insanların köylerine geri dönmeleri sağlanacak. Tohum, zirai aletler verilerek toprağın işlenmesi, üretim elde edilmesi sağlanacak. " diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com