Somut Olmayan Kültürel Miras Ulusal Envanteri

Somut Olmayan Kültürel Miras Ulusal Envanteri
Denizli Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Korkmaz:

DENİZLİ (AA) - Denizli Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Korkmaz, 2013 yılında önerdikleri sudan koyun geçirme geleneği, Denizli keşkeği ve bardakçılık - çömlekçilik geleneğinin UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Ulusal Envanteri'ne alındığını bildirdi.

Korkmaz, yaptığı yazılı açıklamada, UNESCO tarafından 2003 yılında Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesi'nin kabul edildiğini, Türkiye'nin söz konusu sözleşmeye 2006 yılında taraf olduğunu hatırlattı.

Söz konusu çalışmaların Türkiye'de Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yürütüldüğünü belirten Korkmaz, şunları kaydetti:

"Somut olmayan kültürel mirası envanterleme çalışmaları, illerde İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nün koordinatörlüğünde Somut Olmayan Kültürel Miras Tespit Kurullarınca yerine getirilmektedir. Listeye girmesi için önerilen '2008 Yılı Yaşayan İnsan Hazinesi-Hayri Dev, Zeybeklik Geleneği, Yarenlik Geleneği, Çalgı Yapımcılığı Geleneği' ancak 2013 yılında listeye alınmıştır. Ayrıca 2013 yılında önerdiğimiz sudan koyun geçirme geleneği, Denizli keşkeği ve bardakçılık - çömlekçilik geleneğimiz UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Ulusal Envanteri'ne alınmıştır"

- Sudan koyun geçirme geleneği

Çal ilçesi Aşağıseyit köyünde 8 asırdır devam eden geleneksel bir yarışma olan "Sudan Koyun Geçirme Geleneği", efsanevi bir aşk hikayesinden esinlenilerek insanın, sahip olduğu hayvana olan sevgisi ve onunla bütünleşmesini ortaya koyan bir festival şeklinde kutlanan bir ritüel. Sürülerin çobanlarıyla birlikte el koyunu öncülüğünde Menderes Irmağı'na girerek karşı tarafa geçmeleri şeklinde icra edilen gelenekte en önemli unsur, çoban ile hayvanları arasında oluşan güven bağıdır. Çobanına bağlı sürüler ırmağı geçmede tereddüt etmeyerek yarışı kazanırlar. 

- Denizli keşkeği

Babadağ ilçesi başta olmak üzere il genelinde geleneksel Keşkek yemeği yapılarak çeşitli gün ve kutlamalarda başyemek olarak sunulmaktadır. Haşlanmış koyun veya keçi eti ile haşlanmış ve dövülmüş buğdayın büyük kazanlarda tokmak yardımıyla sakız kıvamına gelinceye kadar dövülmesiyle yapılır. Ne kadar uzun süre ve kuvvetle dövülürse o kadar iyi olan keşkek yemeği, tereyağı ile servis edilen keşkek, düğün ve hayırlarda servis edilir. Özellikle Babadağ ilçesinde her yıl eylül ayının ilk haftasında "Geleneksel Keşkek Günü" etkinliği ile düzenleniyor.

- Bardakçılık ve çömlekçilik geleneği

Serinhisar ve Sarayköy ilçelerinde, geleneksel olarak çok eski tarihlerden beri yapılan testi, toprak bardak, küp, saksı gibi ürünlerin üretildiği "Bardakçılık ve Çömlekçilik" geleneği bulunmaktadır. Yörede kırmızı toprak bol olduğu için hammadde olarak bu sanat dalının gelişmesinde önemli rol oynamaktadır. Toprak bardaklar suyu soğuk tuttuğu için halen yaygın olarak kullanılmaktadır.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com