Son 4 ay içinde 135 kişi intihar girişiminde bulundu

Son 4 ay içinde 135 kişi intihar girişiminde bulundu
Uşak Tabip Odası Başkanı Dr. Tarkan Amuk son aylarda artan intihar vakalarını değerlendirdi. Ocak ayından bu yana toplam 135 intihar girişiminin yaşandığını söyleyen Amuk, intihar vakalarının bir halk sağlığı sorunu olduğunu belirtti.

Uşak Tabip Odası Başkanı Dr. Tarkan Amuk son aylarda artan intihar vakalarını değerlendirdi. Ocak ayından bu yana toplam 135 intihar girişiminin yaşandığını söyleyen Amuk, intihar vakalarının bir halk sağlığı sorunu olduğunu belirtti.

Tabip Odası toplantı salonunda düzenlediği basın toplantısıyla son aylarda meydana gelen intihar olaylarını değerlendiren Dr. Tarkan Amuk, intihar girişimlerini önlemenin en etkin yolunun aile ve sosyal destek ile dini inancın güçlü olmasından geçtiğini söyledi. İntihar teşebbüsünde bulunanların yüzde 38.9'unun hastalık nedeniyle bu yola başvurduğunu ifade eden Tarkan Amuk, 30 yaşa kadar kadınlarda, 30 yaş üstü ise erkeklerde intihar oranının daha yüksek olduğunu kaydetti. Ocak ayından bu yana Uşak il genelinde 135 kişinin intihar girişiminde bulunduğunu, son bir ayda ise 7 kişinin intihar ederek hayatına son verdiğini bildiren Tarkan Amuk, 'Son aylarda intihar vakalarında ciddi bir artış gözleniyor. Özellikle mayıs ayında intihara bağlı ölümler arttı. Bir ay içerisinde ilimizde 7 kişinin intihar ederek yaşamını yitirdiği bildiriliyor. İlimizde ocak ayında 32, şubat ayında 22, mart ayında 31, nisan ayında 34 ve mayıs ayının ilk 10 gününde de 16 intihar girişimi yaşandı. Rakamlardan da anlaşılacağı üzere ciddi bir artış söz konusu. Bu artış mevsim değişimlerinde artan hastalıklardan da kaynaklanabiliyor. Ancak tüm intiharları ve girişimlerini buna bağlamak doğru değil. 30 yaşa kadar olan grupta kadınlarda, 30 yaş üstünde ise erkeklerde intihar oranı daha yüksek. İlimizde son 5 ay içinde meydana gelen intihar girişimlerine baktığımızda ise bunların çoğu 14 -34 yaş arası kadınlardan oluştuğunu görüyoruz. Yine intihar girişiminde bulunan kadınların çoğunun ilkokul mezunu olduğu ortaya çıkmaktadır.
En önemli intihar nedeni hastalık olarak öne çıkarken aile geçimsizliği, ticari başarısızlık, öğrenim başarısızlığı, geçim zorluğu ve istediği kişi ile evlenememe gibi nedenler insanları intihara sürüklüyor. Yöntem olarak ise genellikle; kendini asma, silah, kimyevi madde kullanarak, yüksekten atma, suya atlama ve kesici alet kullanılıyor. Yalnız yaşayanlar, hastalık ve psikolojik sorunları bulunanlar intihar riski yüksek gruplardır. Kadınlarda 30 yaş altındakiler erkeklerde ise 30 yaş üstündekilerin intihar etme riski daha yüksektir' dedi.
Risk grubunda bulunanlara karşı ailelerin ve toplumun daha duyarlı olması gerektiğini de ifade eden Uşak Tabip Odası Başkanı Tarkan Amuk, 'Hasta, yaşlı, psikolojik sorunları bulunan vatandaşların yakınları daha dikkatli davranmalıdır. Onları yalnız bırakmamalı ve psikolojik destek almalarını sağlamalıdırlar. İntihara karşı en koruyucu etmen aile ve sosyal destektir. Bununla birlikte güçlü dini inanç ve manevi duygulara bağlılık da intiharları önlemede önemli rol oynamaktadır.
Gebelik, çocuk sahibi olma ve kişinin yaşadığı toplumda intiharlara karşı olumsuz yaklaşım da intiharların önlenmesinde etkilidir' dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com