Son 4 yılda 8 bin hektar alanda ardıç ormanı rehabilitasyonu yapıldı

Son 4 yılda 8 bin hektar alanda ardıç ormanı rehabilitasyonu yapıldı
Kütahya'da, 2007 yılından bu yana 8 bin hektar alanda ardıç ormanı rehabilitasyonu yapıldığı bildirildi.

Kütahya'da, 2007 yılından bu yana 8 bin hektar alanda ardıç ormanı rehabilitasyonu yapıldığı bildirildi.
Orman Bölge Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, ardıç ağacının üremesinin, meyvelerinin ardıç kuşu tarafından yenilip pisliğiyle atılmasına bağlı olduğu, ağacın tohumunun ancak bu halde filizlenebileceği belirtildi.
Müdürlük sahasında 36 bin 39 hektar saf, 17 bin 815 hektar diğer türlerle karışık olmak üzere toplam 53 bin 854 hektar ardıç ormanı bulunduğu, bunların 649 hektarının verimli, 53 bin 205 hektarının ise bozuk vasıflı olduğu duyurulan açıklamada, şöyle denildi:
''Bölge Müdürlüğümüzde ardıç rehabilitasyon çalışmaları 2007 yılında başlamış, 2011 yılı dahil 8 bin 43 hektar sahada çalışılmıştır. Çalışmaların büyük çoğunluğunu budama faaliyeti oluştururken, bu sahalara 2007-2010 yılları arasında 1243 adet, kuşların en yakından, güvenli ve kolayca su içebileceği yapay su kaynakları ve yanlarına konma noktaları (tünekler) yapılmıştır.
Ardıç tohumlarının kozalak etinden, tohum kabuğundan ve embriyodan kaynaklanan çimlenme engeli vardır. Sert tohum kabuğu, geçirgenliğinin az olması nedeniyle embriyoya gazların ve suyun ulaşmasını engellediği gibi embriyonun uzamasına ve gelişmesine de direnç gösterir. Embriyodan kaynaklanan engel, onun hormonal ve sıcaklık gibi fiziksel gereksiniminden kaynaklanır. Ardıç tohumlarının doğal ortamdaki çimlenmelerinde kozalak eti, onun doğal çimlenme sürecini tek başına bir yıl geciktirmekte ve çimlenmenin 2 ile 3'üncü yıllara sarkmasına neden olmaktadır. Rehabilitasyon çalışmaları sırasında tesis edilen su kaynaklarının ve tüneklerin sayesinde ormanda ardıç tohumlarından beslenen ardıç kuşları, su ihtiyacını karşılamak üzere yapay su kaynaklarına gelir, suyunu içtikten sonra tüneklerde tüner ve bu sırada da dışkı ile birlikte tohumu çıkarır. Ardıç tohumları, ardıç kuşlarınca yenilip, dışkı yoluyla atıldığında, masraf edilmeden ve başkaca bir işlem gerektirmeden dışkı ortamında çimlenme yeteneğini kazanmaktadır.''

-EMET'TEKİ FİDANLIKTA İNCELEME-

Orman Bölge Müdürü Kenan Eryiğit, Emet Orman İşletme Müdürlüğünce kurulan Tetik Fidanlığında inceleme yaptı.
Eryiğit'e bilgi veren Emet Orman İşletme Müdürü Savaş Ünle, 1270 metre rakımlı Tetik mevkisinde, tüplü kapasitesi 600 bin adet olan fidanlığın toplam çevrili alanının 7 bin metrekare olduğunu bildirdi.
Fidanlık içinde 2 bin metrekare alanda gölgelik bulunan Tetik Fidanlığında 407 bin adet karaçam, 12 bin adet sedir, 18 bin adet ceviz, 22 bin adet badem, 10 bin adet kestane ve 5 bin adet hünnap olmak üzere toplam 474 bin adet fidan üretildiğini belirten Ünle, fidanların sıcaklardan korunması için tesis edilen gölgeliklerin fidan üretimindeki başarıyı artırdığını ve kullanımının çok pratik olduğunu kaydetti.
Ünle, fidanlıkta 400 tonluk su havuzu bulunduğunu, herhangi bir motor veya elektrik gücü kullanılmadan sulama işleminin rahatlıkla yapılabildiğini kaydetti.
Eryiğit ise vatandaşlar, kamu kurum ve kuruluşları, tüzel kişilikler, sivil toplum örgütleri tarafından talep edilecek çeşitli türlerde boylu fidan üretilmesine ağırlık verilmesini istedi.

-EMET ORMAN İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜNE GREYDER TAHSİSİ-

Orman Genel Müdürlüğünce Kütahya gönderilen greyder, Emet Orman İşletme Müdürlüğüne tahsis edildi.
Yeni alınan iş makinesi ile makine parkı güçlenen Orman Bölge Müdürlüğü, özellikle mevcut yolların tamir ve bakımlarının zamanında yapılması, üretim yollarının nakliyata hazır hale getirilmesi ve en önemlisi yangın riskinin ortadan kalkmasında rahatlığa ulaştı.
Orman Bölge Müdürü Kenan Eryiğit, greyderin hayırlı olmasını temenni ederek, ''Bundan sonra bakımsız kalmış yollarla ilgili hiçbir bahane kabul edilemez. Bütün iş makineleri verimli kullanılmalıdır. Ormanların verimini artırabilmek için ormanlara ulaşımın kolay sağlanması gerekiyor. Araç parkımıza katılan yeni iş makinesinin katkısı ile orman yollarımızı daha rahat hizmet verecek hale getireceğiz'' dedi.
Kütahya'da orman yangınlarına müdahalede kullanılan araç parkında, 53 arazi pick-up, 2 kamyon, 2 traktör, 36 arazöz, 16 Ford Ranger, 11 su ikmal aracı, bir seyyar tamir aracı, 6 dozer, 5 greyder, bir treyler, 23 motosiklet bulunduğu kaydedildi.


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com