Son bilanço: 370 kişi ölü 1300 yaralı

Son bilanço: 370 kişi ölü 1300 yaralı
AFAD'ın başındaki isim Atalay Van depreminin son bilançosunu açıkladı.

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Van'da yaptığı çalışmalar sonrası TBMM'de milletvekillerine Van'da yaşanan depreme ilişkin bilgi verdi. Atalay, '370 kişi hayatını kaybetti, 1300 kişi de yaralandı' dedi.
 
MECLİS'E DEPREM BİLGİSİ
 
Atalay 'Tabi, olay Pazar günü olmuştu. Hemen haber aldıktan kısa süre sonra Başbakanlık'ta Afet Acil Durum toplantısı yapılmıştı benim başkanlığımda. Bütün bakanlığımıza görevleri bir daha hatırlatılmış, acele kararlar alınmış ve hemen uygulamaya geçilmiştir. Biz de hemen Van'a hareket ettik, Ankara'dan, Başbakanımız da aynı şekilde İstanbul'dan hareket etti Van'a.
 
Türkiye genelindeki arama ve kurtarma ekipleri hemen harekete geçirildi. Biz hemen depremin merkezine ulaştık, çalışmaları yerinde gördük. Gece 03'e kadar da hasta yakınları ve yaralılarla ilgilendi. Ben, Sağlık Bakanımız, Şehircilik Bakanımız ve Van Valimiz birlikte çalışmaları yürüttük.
 
Bu tabi şuna şükretmek lazım, Türkiye bu konuda büyük bir birikime sahip. Evet acı tecrübedir ama, bütün illerimizden nerede bu konuda bir ekip varsa bunların hemen önce Van'a sonra da Erciş ve merkez köylerimize ulaştırılması sağlandı. Van Havaalanında da helikopterler hazırdı, Sağlık Bakanlığı'nın ambulans helikopterleri çok hızlı şekilde bölgeye ulaştırıldı. Burada personel olarak yaklaşık 3 bin arama kurtarma personeli var. Her enkazın başında muhakkak 2-3 grup var. Ulaşılmamış bir enkaz yok. Köylerimizde tamamen bitmiştir enkaz çalışmaları. Sadece Erciş'te devam ediyor ve hiç aralık verilmiyor.
 
Makina, vinç ve araçlar hususunda sorun yaşanmadı. Bir diğer çalışma sağlık çalışmasıdır. Hemen çevre illerden büyük bir tavkiye olmuştur. İki ambulans uçağımız hemen bölgeye gelmiştir. TSK'nın helikopterleri orada hazır olmuştur, Erciş'ten yaralıların tamamı helikopter ve ambulanslarla taşınmıştır.
 
Özellikle, Van'da daha yeni hizmete açılan Eğitim ve Araştırma hastanesi gerçekten büyük bir hizmet görmüştür. Van Merkez'de büyük hastane, bu konuda büyük hizmeti gördü. Aynı şekilde uçaklarla Ankara'ya 37 yaralı getirilmiştir. Çevre hastanelere de ulaştırılmıştır. Hızlı şekilde hasar tespiti yapılıyor, kamu binaları ve oturulamayacak vatandaşların binaları. Van'da 10 apartman çökmüştür ama oturulamayacak durumda ağır hasarlı binalar vardır. Okularımızın bir kısmında hasarlar vardır.
 
Şuana kadar Van, Erciş ve köylerimize 15 bin civarında çadır ulaşmıştır. Çadırlardan Kızılay sorumludur. Yarın sabaha kadar da çadır sayısı 25 bine kadar ulaşacaktır. Çadırlar, uçaklarla oraya ulaştırılıyor. Aslında hemen ilk akşam çadır kentler kuruldu, evi tamamen yıkılan vatandaşlar oraya yerleştirildi. Ama artçılar devam ettiği için hiçbir vatandaş kendi evine girmek istemiyor.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com