Son Dakika Krizi

Son Dakika Krizi
Sarkozy'nin yarınki Ankara gezisi Fransa' nın protokol talepleri üzerine krize yol açtı. Kriz geziyi tehlikeye soktu ve Ankara, “Bu şartlarda ziyaret olmaz” mesajını iletti

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin yarın yapacağı 5 saatlik Türkiye ziyaretinin planlanmasında son dakika krizi çıktı. Sarkozy, Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan ile yapacağı görüşmelerin süresi ve basın toplantısı gibi konularda Ankara'yı kızdıran taleplerde bulundu. Bunun üzerine ziyaret neredeyse ertelenme noktasına geldi.

Sarkozy'nin Türkiye'ye ziyareti, Fransız Cumhurbaşkanlığı internet sayfasında görünüyor. Ancak ziyaretin son dakikada bile iptal edilme ihtimalinin bulunduğu öne sürülüyor.

Sarkozy “resmi ziyaret” kapsamında değil, ülkesinin G-20 Dönem Başkanlığı'na hazırlık çerçevesinde 'çalışma ziyareti' için Ankara'ya gelecek. Ziyaret, ilk aşamada iki gün olarak planlanmış ancak daha sonra günübirliğe düşürülmüştü.

BÜYÜKELÇİ KÖŞK'E ÇAĞRILDI

Cumhurbaşkanı Gül'ün Özel Kalem Müdürü Büyükelçi Hüseyin Avni Karslıoğlu, geçen hafta sonu Fransa'nın Ankara Büyükelçisi Bernard Emie'yi Köşk'e çağırdı ve “Biz bu ziyareti önemsiyoruz. Bu ziyaretin layıkıyla olmasını istiyoruz. Bu tür istekler sürecekse olmaz” mesajını iletti.

Bunun üzerine Emie, “Bu ziyaret hele de böyle bir seçim konjonktürü içinde ayarlandı. Ziyaret ertelenirse, bir daha yakın zamanda böyle bir ziyaretin ayarlanması çok zor görünüyor” karşılığını verdi. Büyükelçi Emie, durumu Paris'e iletmek üzere Köşk'ten ayrıldı.

HABERTÜRK

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com