“Son duvar da yıkılırsa hayal edemeyeceğimiz boyutlara ulaşabilir”

“Son duvar da yıkılırsa hayal edemeyeceğimiz boyutlara ulaşabilir”
Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Murat Taşdemir, Kütahya'da, Eti Gümüş A.Ş bünyesinde, gümüş madeni çıkarılıp işlenen tesiste, üç kademeli siyanür barajının setlerinden birinin çökmesiyle ilgili, ''Barajın bütün duvarları yıkılıyor, son duvar da yıkılı

Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Murat Taşdemir, Kütahya'da, Eti Gümüş A.Ş bünyesinde, gümüş madeni çıkarılıp işlenen tesiste, üç kademeli siyanür barajının setlerinden birinin çökmesiyle ilgili, ''Barajın bütün duvarları yıkılıyor, son duvar da yıkılırsa baraj yıkılmış olacak. Sonuçları hayal edemeyeceğimiz boyutlara ulaşabilir. Bu siyanürün çok küçük miktarı bile zehirliyor. Şu anda insanı zehirleyen miktarın 125 katı bir kirlilik söz konusu'' dedi.
Taşdemir, yaptığı açıklamada, olayın ardından incelemelerde bulunmak üzere yönetim kuruluyla birlikte bölgeye hareket ettiklerini belirtti.
Bölgede yetkililerde temas kurmalarının ardından, bir an evvel çevre köylerin boşaltılmasını isteyeceklerini ifade eden Taşdemir, içme ve kullanma suyu olarak kesinlikle yer altı sularının kullanılmamasını önerdi.
Çevre ve Orman Bakanlığı ekiplerinin de olay yerine hareket ettiğini ve durumun kritik olduğunu dile getiren Taşdemir, görüşme imkanı buldukları köylülerin de yaşananlardan çok rahatsız olduğunu söyledi.
Taşdemir, şöyle devam etti:
''Barajın tamamı çökebilir. Böyle bir durumda o bölge tamamen tahliye edilmek zorunda kalır. Aksi takdirde yaşam imkanı kalmaz, belki de yüzlerce insan ilk etapta hayatını kaybedecek, tarım kalmayacak. Bu olay, dünyanın en önemli olaylarından biri haline gelebilir.
Yakınlarda içme suyu kullanılan yerlerde su örnekleri alınarak tahliyesi yapılmalı. Çünkü siyanürün ne kadarının suya karıştığını bilmiyoruz. Çok az miktarı bile bir kaç dakikada öldürebilir. 25 milyon tonluk bir barajdan söz ediyoruz ve burada yoğun bir konsantrasyon var. Bu baraj yıkılırsa çok ciddi siyanür zehirlenmesi olacaktır. Yer altı suyuna karışacak ve ciddi problem çıkacaktır.''
Çalışmalar sonuçlanıncaya kadar bölgeden ayrılmayacaklarını ve incelemelerini sürdüreceklerini belirten Taşdemir, ''Dış setin de yıkılma ihtimali ortaya çıktı. Barajın bütün duvarları yıkılıyor, son duvar da yıkılırsa sonuçları hayal edemeyeceğimiz boyutlara ulaşabilir. Bu siyanürün çok küçük miktarı bile zehirliyor. Şu anda insanı zehirleyen miktarın 125 katı bir kirlilik söz konusu'' dedi.
Eti Gümüş A.Ş'ye ait siyanürlü su bulunan üç kademeli barajın ortasındaki set dün çökmüş, en üstteki kademede bulunan suyun bir bölümü, diğer iki kademeye dağılmış ve barajı tutan en alttaki set çökme tehlikesiyle karşı karşıya kalmıştı. Olayın ardından Kütahya Valisi Kenan Çiftçi başkanlığında tesiste toplantı yapılmıştı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com