Son sergisi sevenlerini bir araya getirdi

Son sergisi sevenlerini bir araya getirdi
Geçtiğimiz hafta Antalya’da açtığı serginin ardından hayatını kaybeden Kültür ve Turizm Bakanlığı tezhip, hat ve çini sanatçısı merhum Kerim Kececigil’in son eserlerinden oluşan sergi sanatçı dostları tarafından açıldı.
Kültür ve Turizm Bakanlıu287 ıplain  Tezhip, Hat ve Çini Sanatçıplain sıplain  Kerim Keçecigil geçtiğplain imiz hafta Antalya’da açtığı serginin ardından dönüşte hayatını kaybetti. Kütahya Kültür ve Sanat Derneği’ndeki dostları tarafından  sanatçı anısına sanatçının son eserlerinden oluşan sergi açıldı.
Dostları tarafından yaptığı son eserlerinden oluşan sergiye tüm sanatçı dostları ve sevenleri katıldı. Vefatından bir hafta sonra açılan sergide sanatçının hat, çini, teship ve farklı çalışmalarından oluşan eserleri yer alıyor. Sanat severler merhum sanatçının eserlerini ilgiyle gezdi. Gazetemize açıklama yapan Kütahya Kültür ve Sanat Derneği Başkanı Bayram Yıldız şunları söyledi. “Yakın dostumuz, abimiz, değerli büyüğümüzü geçen hafta bugün kaybetmenin büyük üzüntüsü içerisindeyiz. Kendisiyle uzun yıllardır beraberliğimiz, kendisinden çok şeyler öğrendiğimiz değerli Kerim Kececigil’i böyle küçük mütevazi bir sergiyle de olsa anmaktan mutluyum. Aslında o daha büyük ve daha güzel şeylere layıktı. Ama zamanın darlığı sebebiyle kendisine böyle bir anma programı düzenledik. Kendisine Allah’tan rahmet diliyorum.”dedi.
 Üzgün olduğu görülen 40 yıllık eşi Hatice Nurten Kececigil ise onu sevenlerin burayı doldurduğunu belirterek şunları söyledi.“Çok erken kaybettik. Çok üzgünüm onun için. Ama bu kadar dostla acımı paylaşıyorum tabiî ki. Allah hepsinden razı olsun. O da nur içinde yatsın inşallah.  Tabi gerçekten çok iyi bir insandı. Kırk yıl evli kaldık. Mayıs ayında kırkıncı yılımızı kutladık biz. Bir kere bile birbirimizi kırmadık. Daha ne diyeyim. Kolay değil. Bu sergiye gelen tüm dostlarımıza teşekkür ediyorum.”dedi.  Kütahya Güzel Sanatlar Derneği Başkanı Zafer Erzincan ise Merhum Kececigil’in sanat adına çok büyük bir kayıp olduğunu ifade etti. Erzincan sözlerini şöyle sürdürdü. “Sanatına çok saygı duyduğum bir insan kendisi. Az konuşan fırçasını çok konuşturan bir sanatçı olarak gördüm. Geleneksel sanatlarda başarılı eserler verdiğini zaten bu sergide görüyoruz. Çok Eski bir tapınak yapıtında şöyle bir cümle var onu söylemek istiyorum. Diyor ki ‘doğduğunuz zamanları hatırlıyormusunuz? Siz ağlarken herkes gülüyordu. Öyle bir ömür yaşayın ki öldüğünüzde herkes arkanızdan ağlasın.’ Kerim bey Antalya’da açmış olduğu serginin sonunda çok beğenilen eserlerinin ardından mutlu bir şekilde evine buraya dönmek üzereyken yatağında son nefesini vermiş Allah rahmet eylesin.” Dedi.
Sergi sonunda davetlilere merhum sanatçı için helva dağıldı. Açılın deftere dostları duygularını yazdı.
Kerim Keçecigil 1946 yılında Manisa Karaoğlanlı’da doğdu. 1956 yılında Kütahya’ya geldi. İlk ve orta okulu Kütahya’da tamamladı. 1968 yılında Kütahya Azot Fabrikasında çalıştı. 1988 yılında emekli oldu. Emekli olduktan sonra pek çok resim, çini kursuna katıldı. 1998 yılında Kütahya Kültür ve Sanat Derneği’nede faaliyetlerine devam etti. 2009 yılında ressam Bayram Yıldız ve Ferman ve Bitki yaprağı oyma sanatçısı Mustafa Er ile birlikte BAKEM sanat galerisini kurdu. Sanatçı Kültür ve Turizm Bakanlığı Tezhip, Hat ve Çini sanatçısıydı. (İLB)
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com