Son sözü seçmen söyleyecek 52 milyon seçmen 1394 belediye başkanı seçecek

Son sözü seçmen söyleyecek 52 milyon seçmen 1394 belediye başkanı seçecek
Türkiye bugün yerel yönetimleri belirlemek için sandık başına gidiyor. Bugün 52 milyon 695 bin 831 seçmen, 194 bin 310 sandıkta oy kullanacak. Seçmen, 81'i il olmak üzere 1394 belediye başkanı seçecek.

Türkiye , 17 Aralık sonrası gelişmelerle başlayan siyasi krizin gölgesinde, yerel seçimlere gidiyor. Seçmen, kentini yönetecek yerel yöneticileri seçmenin yanı sıra Türk siyasetinde 2014 Ağustos cumhurbaşkanlığı seçimi ve 2015 Haziran genel seçimlerine yönelik projeksiyonu da gözler önüne serecek.

1394 BELEDİYE BAŞKANI
Yüksek Seçim Kurulu’nun verilerine göre, yerel seçimlerde Türkiye genelinde 26 milyonu kadın olan 52 milyon 695 bin 831 seçmen, 194 bin 310 sandıkta oy kullanacak. Seçmen, 81’i il olmak üzere 1394 belediye başkanı, 1257 il genel meclisi üyesi, 38 bin muhtar, 20 bin belediye meclis üyesi seçecek.

HİLEYE ÜÇ YIL HAPİS
Partilerin seçim güvenliği konusunda, sık sık endişe dile getirdiği seçimlerde sandığa hile karıştırana 3 yıl ertelemesiz hapis vezası verilecek. Sandık çevresinde düzenin sağlanması sandık kurulu başkanına ait olacak.

SANDIKSIZ YERLER
Kışla, karargâh, ordugâh gibi askeri bina ve tesislerle, karakollara ve parti binalarına, muhtarlık odalarına ve mabetlere sandık konulamayacak.

KİMLİKLERDEN BİRİ YETERLİ
Seçmenlerin parmaklarının boyanması uygulamasından vazgeçilmişti. Seçmenin kimlik tespitinde, TC kimlik numarasını taşıyan, ‘nüfus cüzdanı, soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi, avukatlık kimlik belgesi, sarı basın kartı’ gibi kimliğini tereddütsüz ortaya koyan resimli, resmi nitelikteki belgelerden biri yeterli olacak. Üzerinde TC numarası olmayan resimli ve resmi bir kimlik belgesi ibraz eden seçmenin oy kullanabilmesi için bu belgelerin yanında seçmen bilgi kâğıdını veya nüfus müdürlüklerince verilmiş nüfus kayıt örneğini ibraz etmesi gerekecek.

MAHKÛMLARA ÖZEL BELGE
Ceza infaz kurumları ve tutukevlerinde tutuklu ya da taksirli suçlardan hükümlü bulunan seçmenlerden belirtilen kimlik belgeleri bulunmayanlar için cezaevi idaresince verilmiş belge kimlik belgesi yerine geçecek.

OY KULLANMA SAATLERİ?
Oy verme işlemi, Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkâri, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır ve Kilis’te 07.00-16.00 saatleri arasında, geri kalan diğer illerde 08.00-17.00 saatleri arasında kullanılacak.

SIRADA BEKLEYENLER KULLANACAK
Oy verme günü ve saati, YSK’ca belirlenen oy vermenin bitiş saati dolduğu halde sandık başında oylarını vermek üzere sırada bekleyen seçmenler var ise sandık kurulu başkanı ve üyeleri bunları saydıktan ve kimliklerini tespit ettikten sonra sırasıyla oylarını kullanmalarını sağlayacak. Eğer seçim bitiş saatinden sonra gelen seçmen var ise ona kesinlikle oy kullandırılmayacak.

ENGELLİ SEÇMENE KOLAYLIK
Engelli seçmenlerin kayıtlı olduğu sandık seçmen listelerine ait sandıklar, bunların rahatlıkla ve kolaylıkla oy kullanmalarını sağlamak amacıyla binaların uygun yerlerine konulacak. Okuma-yazma bilmeyen seçmen, sorduğu ve istediği takdirde kurul başkanı, birleşik oy pusulası üzerinde bulunan siyasi parti işaretlerinden hangisinin hangi partiye ait olduğunu veya bağımsız adaylara nasıl oy verileceğini anlatacak.

SEÇİM GÜNÜ YASAKLARI
Sabah saat 06.00’dan gece saat 24.00’e kadar, her ne suretle olursa olsun alkollü içki satılması, her çeşit alkollü içki verilmesi, içilmesi yasak olacak. Oy verme süresince bütün umumi eğlence yerleri kapalı kalacak, eğlence yeri niteliğini taşıyan lokantalarda yalnız yemek verilebilecek.
Emniyet ve asayişi korumakla görevli olanlardan başka hiç kimse ateşli silahlar, patlayıcı maddeler, her türlü kesici, delici ve bereleyici aletler, yakıcı, aşındırıcı, yaralayıcı, boğucu, zehirleyici, sürekli hastalığa yol açıcı nükleer, radyoaktif, kimyasal, biyolojik maddeler taşıyamayacak.
18.00’e kadar radyolar ve her türlü yayın organları tarafından seçim ve seçim sonuçları ile ilgili haber , tahmin ve yorum yapılması yasak olacak.
Saat 18.00 ile 21.00 arasında ancak radyolarda YSK tarafından seçim ile ilgili olarak verilecek haber ve tebliğler yayımlanabilecek, saat 21.00’den sonra bütün yayınlar serbest olacak. YSK, isterse yayın yasaklarını saat 21.00’den önce de kaldırabilecek.

30 BÜYÜKŞEHİR
Adana, Ankara , Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon ve Van. (KKK)

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com