Sonbahar dönemi koruyucu aşılama kampanyaları

Sonbahar dönemi koruyucu aşılama kampanyaları
Kütahya'da, sonbahar dönemi koruyucu aşılama kampanyaları kapsamında 139 bin 221 büyükbaş ve 130 bin 213 küçükbaş hayvanın aşılandığı bildirildi.

Kütahya'da, sonbahar dönemi koruyucu aşılama kampanyaları kapsamında 139 bin 221 büyükbaş ve 130 bin 213 küçükbaş hayvanın aşılandığı bildirildi.
İl Tarım Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, şap ve koyun-keçi vebası hastalıklarının görülmemesi, hayvan hareketlerinin kontrollü ve sağlıklı yapılabilmesi için yetiştiricilerin büyükbaş ve küçükbaş hayvanlarını küpeletmeleri, şap ve koyun-keçi vebası aşılarını yaptırmaları gerektiği belirtildi.
Tarım ve Köyişleri Bakanlığınca 2008 yılından itibaren uygulamaya konulan ve üç yıl sürecek olan Avrupa Birliği (AB) mali destekli ''Türkiye'de Şap Hastalığının Kontrolü Projesi'' ile bu yıl başlatılan ''Koyun ve Keçilerin Küpelenmesi ve Aşılanması Projesi'' sonbahar dönemi çalışmaları kapsamında 1 Eylül-12 Kasım tarihleri arasında il genelinde eş zamanlı olarak yürütülen iki aşılama kampanyasının başarıyla tamamlandığı duyurulan açıklamada, şöyle denildi:
''Kütahya merkezde Hayvan Sağlığı Şube Müdürlüğümüz, ilçelerde ise Tarım İlçe Müdürlüklerimiz tarafından yürütülen sonbahar dönemi şap aşılama kampanyasında toplam 139 bin 221 büyükbaş hayvan aşılanarak program gerçekleşme hedefine ulaşılmıştır. Koyun-keçi vebası aşılama kampanyası çerçevesinde 130 bin 213 küçükbaş hayvan aşılanmış, ayrıca kulak küpesi takılarak Bakanlığımızca yeni oluşturulan Koyun-Keçi Kayıt Sistemi veri tabanına elektronik ortamda kaydedilmiştir.''

-HAYVAN YETİŞTİRİCİLERİNE ''KULAK KÜPESİ'' UYARISI-

Açıklamada, yeni yasal düzenleme çerçevesinde kulak küpesi bulunmayan büyükbaş hayvanların tamamına 13 Aralıka kadar kulak küpesi takılması gerektiğini de ifade edildi.
AB uyum yasaları kapsamında Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunun yürürlüğe gireceği hatırlatılan açıklamada, şunlar kaydedildi:
''Bu kanunun yürürlüğe girmesiyle birlikte hayvanlarını küpeletmeyen ve kayıt altına aldırmayan yetiştiricilere, kanunun 36. maddesinin (e) bendi gereği 500 lira idari para cezası uygulanacağı hükmü yer almaktadır. Kanun 13 Aralıkta yürürlüğe girecektir. Yetiştiricilerimizin mağdur olmaması için bu tarihe kadar işletmelerde bulunan her yaş ve cinsteki büyükbaş hayvanların 13 Aralıka kadar küpelenmesi ve Türkvet sistemine kayıt edilmesi sağlanacaktır. Yetiştiricilerin yeni yasal düzenlemeden mağdur olmaması için yeni doğan buzağılarını en geç bir hafta içerisinde İl veya İlçe Tarım Müdürlüklerine bildirmeleri gerekmektedir.''

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com