Sonbahar şap aşılama kampanyası sona erdi

Sonbahar şap aşılama kampanyası sona erdi
İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Atilla Arslan, hayvan hastalıkları ile mücadele programı ve şap hastalığının kontrolü projesi kapsamındaki sonbahar döneme şap aşılama kampanyasının sona erdiğini söyledi.

İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Atilla Arslan, hayvan hastalıkları ile mücadele programı ve şap hastalığının kontrolü projesi kapsamındaki sonbahar döneme şap aşılama kampanyasının sona erdiğini söyledi. 3 Ekim'de başlayan kampanya kapsamında 101 bin 989 büyükbaş hayvanın aşılandığını da belirten Arslan, aşılamada yüzde yüz başarıya ulaştıklarını belirtti.
Şap hastalığının bulaşıcı ve ölümcül viral bir hastalık olduğunu hastalıkla mücadelenin en önemli basamağının aşılama faaliyetleri olduğunu belirten Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Atilla Arslan, şap hastalığının süt ve et veriminde ciddi kayıplara neden olduğunu belirtti. Hastalığa yakalanan hayvanlarda ölüm oranının yüksek olduğunu da kaydeden Atilla Arslan, “Halk arasında tabak olarak da bilinen şap hastalığı bütün çift tırnaklı hayvanlarda rastlanan çok bulaşıcı viral bir hastalıktır. Ağızda, tırnakta ve memelerde yaralar oluşturan bu hastalık; süt veriminde yüzde 15, et veriminde yüzde 10 kayıplarına neden olur. Hastalıktan korunmanın yolu, hayvanların altı ay aralıkla yılda iki kez ilkbahar, sonbahar) aşılanmasıdır. Hayvancılık işletmelerinde, temizlik ve dezenfeksiyon gibi önlemlere ile dışarıdan yeni satın alınan hayvanlara şap aşısı yapılıp yapılmadığına dikkat edilmelidir” dedi.
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nca uygulanmakta olan 2011 yılı 'Hayvan Hastalıkları ile Mücadele Programı' çerçevesinde Türkiye de Şap Hastalığının Kontrolü Projesi yürütüldüğünü de belirten Atilla Arslan, “Bu kapsamda ilimiz merkez ve ilçelerinde 'Sonbahar Dönemi Şap Aşılama Kampanyası saha çalışmaları 3 Ekim tarihinde başladı. 30 Kasım tarihinde sona eren kampanyada 2 aylıktan büyük tüm büyükbaş hayvanlar aşılandı. Kullanılan aşılar bakanlığımız tarafından proje kapsamında ücretsiz olarak tahsis edildi. Aşılama kampanyası; İl Müdürlüğümüz ve 5 İlçe Müdürlüğümüzde görevli veteriner hekimlerimiz tarafından yürütüldü. Kampanya döneminde 19 bin 205 işletmede 101 bin 989 adet Büyükbaş hayvan aşılandı. Kampanyada yüzde 107 başarıya ulaştık” dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com