Soner Yalçın: Aydın kıyımına son verilsin

Soner Yalçın: Aydın kıyımına son verilsin
Odatv Davası'ndan tahliye edilen gazeteci-yazar Soner Yalçın, mahkemenin kararı gereği Levent Polis Merkezi'ne giderek imza attı. Karakol önünde kitaplarını imzalayan Yalçın, "Aydınımızın, gazetecimizin, sanatçımızın söz söylemesine bir dokunulmazlık isti

Gazeteci Yazar Soner Yalçın, dün avukatları ve kız arkadaşı Halide Didem Kurt ile birlikte Levent Polis Merkezi'ne gitti. İçeride yaklaşık 20 dakika kalan Soner Yalçın, imza sonrası çıkışta gazetecilerin sorularını yanıtladı.
 
Cumhuriyet'in haberine göre Soner Yalçın, "Burada olmamazın sebebi her hafta buraya gelip, imza atmam gerekiyor ve yurtdışınada çıkış yasağım var. Burada olmamızın sebebi, bu kalabalığın burada olmasının sebebi Soner Yalçın'ın fiziki zorluklar nedeniyle buraya gelip her hafta imza atmasına karşı çıkmak değildir. Biz burada bu nedenle değiliz. Burada cebberut devlet anlayışı her daimi aydının üzerinde bir şüphe yaratıyor. Aydını halka güvenilmez olarak tanıtıyor. Biz buna karşı çıkıyoruz. Bu ülkenin gazetecisi, yazarı, sanatçısı, aydını bu toprağına bağlıdır. Bu topraktan kazıyarakta çıkaramazsınız. Ama amaçlar her daim, bu dünde böyleydi ve bu günde ne yazık ki 21. Yüzyılda hala devam ediyor" dedi.
 
"Biz izin alarak düşünmeyiz"
 
"Aydını Türk halkına güvenilmez olarak gösteriyorlar" diyen Yalçın, "Biz buna karşı çıkıyoruz. Karakol bizim karakolumuz. Haftada bir gün değil her gün de geliriz. Ama mesele bu değil. Mesele bu aydın kıyımına son vermektir artık. Nasıl milletvekilliğinin bir kürsü dokunulmazlığı varsa artık aydınımızın, gazetecimizin, sanatçımızın söz söylemesine bir dokunulmazlık istiyoruz. Gerçeği yazana, gerçeği söyleyene mutlaka eziyet ediliyor. Ya hapse atılıyor ya işsiz bırakılıyor ya da katlediliyor. Sonuç itibariyle ya da getiriliyor karakolda bakın 'güvenilmez bir adam imajı doğurmak' isteniyor. Biz bunu kabul edemeyiz. Burada olmamızın sebebi bu. Aydınımıza güveneceğiz. Aydınımızın herşeyi yazıp, her şeyi söylemesini artık kabul edeceğiz. Biz düşünsel baharı bu ülkede böyle yaratırız. Yoksa gördüğünüz gibi çölleşiyoruz. Bir kez daha karakolun önünden de söylüyorum. Biz izin alarak düşünmeyiz. İzin alarak yazmayız. Gerçek neyse ve bedeli ne olursa olsun biz o gerçeğin yanında dururuz. Durmaya da devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.
 
"Onu mahkemeye sormanızı rica ediyorum"
 
Bir gazetecinin, "Odatv'nin diğer sanıklarına böyle bir adli kontol tedbiri yok. Niçin size böyle bir şey konuldu sizce?" şeklindeki soru üzerine Yalçın,"Onu mahkemeye sormanızı rica ediyorum. Bu dava bir Soner Yalçın bir Odatv Davası değildir. Bu dava bir düşünce davasıdır. Bu dava bir gazetecilik davasıdır. Bu hepimizin davası. Kesinlikle ilk günden itibaren bir Soner Yalçın davası olarak görmedim. Hala da öyle görüyorum. Burada olmamın nedeni kesinlikle kişisel değildir" diye cevap verdi.
 
Soner Yalçın, gazetecilerin diğer sorulara ise cevap vermedi. Yalçın daha sonra bir kafeye gelerek kitaplarını okuyucuları için imzaladı.
 
27 Aralık 2012'de tahliye edilmişti
 
Odatv Davası'na bakan İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi, 27 Aralık 2012 tarhinde görülen duruşmada Soner Yalçın'ın tahliyesine karar vermişti. Mahkeme Heyeti, ayrıca Soner Yalçın'ın yurtdışına çıkışına yasaklamış,  Yalçın’ın her çarşamba ikamet adresine en yakın polis merkezine giderek imza atmasına karar vermişti. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com