Soner Yalçın Söylemiş Oray Eğin Yazmış

Soner Yalçın Söylemiş Oray Eğin Yazmış
Ergenekon operasyonu kapsamında tutuklanan Soner Yalçın'ın, Akşam yazarı Oray Eğin'i yönlendirdiği, hangi konular hakkında yazması gerektiğini söylediği ortaya çıktı!

elmahaber

Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanan Soner Yalçın'a sorgusu sırasında Akşam Gazetesi Köşe Yazarı Oray Eğin ile yaptığı telefon görüşmeleri de soruldu. Dinlemeye takılan görüşmelerde Yalçın'ın Eğin'e yazabileceği konuları anlattığı, Eğin'in de kısa süre sonra konu ile ilgili köşe yazısı yazdığı belirlendi.

Tarih 14 Haziran 2009. Yani Dursun Çiçek imzalı "Millete Komplo" belgesinin Taraf Gazetesi'nde yayınlanmasından bir kaç gün sonrası. Yalçın, Eğin'e nasıl bir yazı yazması gerektiğini anlatıyor.

Soner Yalçın'a yönelik olarak yapılan dinlemeler sırasında Akşam gazetesi yazarı Oray Eğin ile yaptığı görüşmeler tespit edildi.

Soner Yalçın'a sorgusu sırasında da sorulan konuşmalarda Yalçın'ın Eğin'e köşe yazası yazabileceği konuları sorması dikkat çekiyor. Bu konuşlar bir tanesinde Eğin'in “Peki ben ne yazacağım” demesi dikkat çekiyor.

ABİ BEN NE YAZAYIM

14 Haziran 2009 tarihinde gerçekleşen görüşme Albay Dursun Çiçek imzalı İrticai ile Mücadele Eylem Planının ortaya çıkmasın ardından yaşananları anlatıyor.

Konuşmada Oray Eğin; “…Peki Ben Ne Yazacağım Abi” diyor.

Soner Yalçın da “Milliyetin başyazısı var ve onu yazacaksın, yani bu artık şey değil abi. bu mihenk bu 11 Eylül aslında” “Yani eğer bu gerçekse” “artık asker tamamen kendini bi yenilemeli” “eğer değilse korkunç bir savaş var burda, bundan geriye bu belgeden geriye dönüş yok diğerlerinin hepsini halledebilirdin” “…asker burda psikolojik olarak iyi şeyler yapmıyor” “Bak adamın evinde silahlar bulunuyor Askeri bilmem ne de yargılanıyor demek ki Ergenekonla alakası yok” “…Bu nedenle asker biran önce anlatabiliyor muyum bu bir gerilla savaşıdır artık” “PKK terörüyle nasıl savaşıyorsa burda da böyle savaşacak burda nizami bir savaş olmaz” Bu Bir Savaş Bu Bir Savaş Abiciğim”“Bu Korkunç Büyük Bir Psikolojik Savaştır” “Karşı çıkabilirsin anlatabiliyor muyum bir asker 5. kol faaliyetlerine karşı rejimi tehlikeye sokacak bilmem nelere karşı bir takim çalışmalar yapabilir” “Bu Bir Gerilla Savaşıdır Diyeceksin, Asker Bu Gerilla Savaşını Yapmak Zorundadır” ifadelerini kullanıyor.

Konuşmandan bir gün sonra Eğin'n 15 Haziran günü Akşam Gazetesinde, “Bu Belgeden Sonra Hiçbir Şey Eskisi Gibi Olmayacak” başlığı ile Soner Yalçın'ın konuşmada kullandığı kelimeleri birebir kullandığı köşe yazısı yazdı.

İkili arasında 1 Ocak 2009 tarihinde yapılan bir görüşmede de Soner Yalçın “Abi Yani Bu Türkiye İç Savaş Yaşıyor” “İç Savaş İşte Bombalar Atıldığı Zaman İç Savaş Yaşanmaz Yani” “Bir Genel Kurmay Başkanı çıkıp ta kağıt parçası diyor” “Sen onunla ilgili kağıt parçasıyla ilgili hiçbir şey yapmıyorsun bir örgüt üyeliği yapıyorsun, örgüt üyeliğinden neyse o örgüt üyeliği içeriye atıyorsun” “Burada düşünmemiz gereken ne oluyor, hepimiz hukuka takılmışız peşine takılmışız, ben orda değilim diyeceksin ne oluyor kim ne yapmak istiyor” “…iç savaş var bu ülkede de ya” “darbe mi yapılsın isteniyor ben onu anlamıyorum darbe mi yapılsın isteniyor, ondan sonra toptan bir temizleme mi yapmak istiyorlar askeriyede de” dediği, O.Eğin'in “okey tamam darbe mi istiyoruz darbe mi olsun istiyorsunuz gibi başlık...” dediği, Yalçın'ın “Evet ya da darbe olacak korkusuyla büyük bir operasyon yapıp TSK nı yani işte Orta Doğu ya sürmek istiyorlar bütün hedefleri bu yani” cevabını verdiği dinlemeye takıldı.

Konuşmanın hemen ardından Eğin, “Birileri Gerçekten Darbe İstiyor” başlığı ile bir yazı kaleme aldı.

ALİ BALKIZ KİM DİYE YAZABİLİRSİN

Eğin, Ali Balkız'ın parti kurarak Alevileri böleceği iddiasını ortaya attığı yazısını da Soner Yalçın ile yaptığı bir telefon görüşmesinin ardından kaleme almış. 03 Aralık 2009 tarihinde yapılan görüşmenin başında bir süre Ali Balkız'ın parti kurma faaliyetleri hakkında konuşan ikili Alevilerin bölündüğü konusunda fikir birliğine varıyor. Soner Yalçın “Aleviler bölünüyor...” “amaç Alevileri bölmek. Ali Balkız buna uğraşıyor” “ve Ali Balkız a çok büyük tepki var” “çünkü o madımak şeyinin organizasyonun başıydı” “madımaktaki katliamı insanları oraya götüren oydu” “senin neyine parti kurmak bilmem ne otur bir mahcubiyetini yaşa” “özeleştirini yap” “işte orda koyarsın yani işte Alevileri böyle birbirlerine düşürüyorlara koyarsın” “ne yazık ki bunun başını da Ali Balkız çekiyor Ergenekonda da o var” “hasta adam İbrahim Şahin'e beni öldürecekti de bas bas bağıran yine Ali Balkız” “O Ali Balkız kim diye yazabilirsin” “merak ediyorum de bence Ali Balkız'ı yaz” “…Ali Balkız ne yapmaya çalışıyor meclise mi girmek istiyor neden o mu yani” “kim o Ali Balkız ya yaz ya” ifadelerini kullanıyor.

Bu görüşmeden bir gün sonra Oray Eğin “Alevileri Bölme Operasyonu Başladı” Başlıklı köşe yazısı yazdı. Eğin yazısında “Akıl hastası olduğu belgeli İbrahim Şahin'den çıkan ve doğruluğu tartışmalı bir belgeye dayanarak öldürüleceğini düşünmüş, Savcı Zekeriya Öz'le görüşmüştü. Bu fikir birliğinin altında yatan niyet ise çok açık: Alevileri kendi içlerinde bölüp soldan kopartmak, CHP'yi çökertmek, AKP'ye hizmet etmek... Kısacası yine bir oyun oynanıyor, yine psikolojik bir hareket düzenleniyor... Ve Ali Balkız, Alevileri bu tertibe alet ediyor. Öte yandan, dünkü gazetelerde yer alan tepkiler Alevilerin bu oyuna gelmeyeceklerini de düşündürüyor. Ali Balkız'ın açıklamasına karşı Alevi Kültür Dernekleri Başkanı Tekin Özdil 'Siyaset yapmak istiyorsa istifa etsin' diye yanıt verdi Balkız'a. Başka dernekler de benzer tepkiler verdi. Açıkçası, her şeyden önce Ali Balkız Madımak'ın Hesabını Versin...” dedi.

Oray Eğin, Yarbay Mustafa Dönmez'den çıkan silahlar ile ilgili yazdığı yazıyı da Soner Yalçın ile görüştükten sonra kaleme almış.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com