Soner Yalçın'dan belgesel mektubu

Soner Yalçın'dan belgesel mektubu
OdaTV davasında tutuklu yargılanan gazeteci Soner Yalçın'ın, cezaevine girmeden önce çekimlerini ve kurgusunu bitirdiği, müziklerini Fazıl Say'ın yaptığı, Sivas katliamını anlatan 'Menekşe'den Önce' adlı belgesel, Beşiktaş Mustafa Kemal Kültür Merkezi'nde
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun da izlediği belgeselin gösteriminden önce, Soner Yalçın'ın gece için yazdığı mektup okundu. 
 
Aynı davadan yargılanan ve 18 Haziran 2012?'de cezaevinden çıkan Müesser Yıldız'ın okuduğu mektup şöyle:
 
Merhaba, merhaba acının bizi kardeş yaptığı dostlar. Onurumla girdiğim, onurumla çıkacağım Silivri Cezaevi'nden herkese selam olsun. Kör zindanlara atsalar da, felaketlerle didik didik etseler de, kitabımla sizinleyim, belgeselle sizinleyim. Ve yüreğimle, aklımla, mücadele azmimle sizinleyim. Dostlar, Türkiye'deki gerici iktidarlar, cesur, bilgili, fedakar gençlerimizi, yazarlarımızı, aydınlarımızı hiç sevmedi. Onların coşkusundan, ihtişamından ve eserlerinden hep korktu. Eziyet etti, hapse attı, faili meçhul cinayetlere kurban etti. Yetmedi, sonunda Madımak'ta yaktı. Onlar öldürme sanatını biliyor, yaşatma konusunu değil. Bu sebeple, insanımızın aydınlanma sürecini öyle yavaşlattılar ki, öyle gerilettiler ki, bunu insanımızı korkutarak başardılar. Çünkü korku hep boyun eğdirir. İnsanı yozlaştırarak tutsak duruma düşürür. Dostlar, bugün en çok ihtiyacımız olan cesarettir. Acının cesaretimizi aşındırmasına izin vermeyin. Umutsuzluğa kapılmayın. Yenilgi büyük bir öğretmendir, ders çıkarmasını bileni zafere taşır. En önemli ders şudur; Unutmayacaksınız, unutturmayacaksınız. Zihinsel çürümeye izin vermeyeceksiniz. Hatırlatarak var olduğunuzu göstereceksiniz. Hatırlatarak rahatlarını bozacağız. İşte 'Menekşe'den Önce' filmi bu amaçla yapılmıştı. Dostlar, Sivas Madımak'ta ölmedik biz, öldüremediler bizi. Kimi zaman çocuklar doğurur, annelerini, babalarını, kardeşlerini. Madımak sadece Menekşe'yi değil hepimizi doğurdu. Yüzyıllar da doğurmaya devam edecek. Düşünce ateşle yakılamaz çünkü. Sevgili dostlar, yoldaşlar onlar acımıza saygısızlık yapsa da bizim içimizde kin olmayacak, bizim içimizde nefret olmayacak. Ama bizim içimizde yanardağ gibi patlamaya hazır büyük öfkemiz hep var olacak. Ve biz her daim acı çektirenin değil acı çekenin yanında olacağız. Dostlar, tarih med-cezir gibidir. İlerleme gerileme dönemleri vardır. Yaşam iki kutup arasında gidip gelir. Bugünün yenilmişleri yarının yenenleri olacaktır. Farkındasınız, dünya sarkacı bugünlerde sağdan sola gelmekte. Kazanan biz olacağız kazanan emekçiler olacak. Yeter ki kararmasın sol memenizin altındaki Cevahir. 
 
Kılıçdaroğlu da belgeseli izledi
 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, OdaTV davasında tutuklu yargılanan gazeteci Soner Yalçın tarafından ceza evine girmeden hazırlanan ve Sivas katliamını anlatan Menekşe'den Önce' adlı belgeselin gösterimine katıldı.
 
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu "Her zaman her yerde cesaretimizi göstermekten, aydın sorumluluğu içinde bedel ödemekten korkmayacağız. Ben CHP genel başkanı olarak söylüyorum; Devrimci bir gelenekten geliyoruz biz, aydınlanmacı bir ruhumuz var bizim. En karanlık dönemlerde bile mücadele etmeyi görev sayıyoruz. Bir bedel ödenecekse, başta ben bütün CHP'liler ödemeye her zaman hazırdır" dedi. (NSK)
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com