Soner Yalçın'ın Ergenekon Medya Planlaması

Soner Yalçın'ın Ergenekon Medya Planlaması
Odatv'de yapılan aramada Ergenekon medyasının nasıl hareket etmesi gerektiğini anlatan ana metin şeklinde hazırlandığı iddia edilen “Ulusal Medya 2010” isimli bir döküman ele geçirildi.

'Ergenekon Silahlı Terör Örgütü' iddiasıyla sürdürülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan Odatv'nin sahibi Soner Yalçın ile Odatv Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan ve Haber Müdürü Barış Terkoğlu tutuklandı. İstanbul Nöbetçi 12. Ağır Ceza Mahkemesi şüphelileri “Ergenekon örgütüne üye olmak'', ''Halkı kin ve düşmanlığa sevk etmek'' ve ''Devletin güvenliğine ilişkin gizli belgeleri elde etmek ve yayınlamak'' suçlarından tutukladı.

'ULUSAL MEDYA 2010' PLANLAMASI

Soner Yalçın'ın sahibi olduğu Odatv'de yapılan aramalarda stratejik belgeler bulunduğu iddia edildi. Bu belgelerden bir tanesinin ise Ergenekon'un medya yapılanması ile ilgili hazırlandığı belirtilen “Ulusal Medya 2010” isimli belge olduğu ifade ediliyor. Belgede Ergenekon sürecinin sulandırılması ve AK Parti iktidarının yıpratılması için yapılacak olanlar ayrıntılı olarak anlatılıyor.

DAVALAR NASIL SULANDIRILACAK?

Odatv de yapılan aramalarda “Ulusal Medya 2010” adında bir belge bulundu. Belge incelendiğinde medya ile ilgili planların olduğu, medyayı yönlendirme çalışmalarının anlatıldığı görüldü. Belgenin ana başlıklarında, Ergenokon, Balyoz ve Poyrazköy gibi davaların boşa çıkarılması, sulandırılması, kamuoyu nezdinde itibarsızlaştırılması için neler yapılması gerektiği anlatılıyor.

ODATV İNTERNET MEDYASI MERKEZİ

Ulusal Medya 2010 isimli belgenin tüm Ergenekkon medyasının nasıl hareket etmesi gerektiğini anlatan ana metin şeklinde hazırlandığı iddia ediliyor. Yeni bir Ergenekon belgesi olarak nitelenen dökümanda Odatv'yi internet medyasının merkezi olarak nitelediği görülüyor. Belgede Soner Yalçın'ın devralmaya çalıştığı Halk Tv ile Sözcü Gazetesinin de aynı faaliyetler çerçevesinde kullanılacağını gösteren ibareler olduğu iddia ediliyor.

DEZENFORMASYON NASIL YAPILACAK?

Belgede AK Parti ve Fethullah Gülen Cemaatine karşı yapılacak olan faaliyetler madde madde sıralanıyor. Belgede Ergenekon soruşturmasını yürüten isimlere karşı yapılacak olan medya faaliyetleri de anlatılıyor ve davalara bakan hakim savcı polis gibi kamu görevlilerine yönelik her türlü dezenformasyon faaliyetlerinin önemi vurgulanıyor.

Silivri'ye gitti

• Tutuklandıktan sonra Metris Cezaevi'ne gönderilen Soner Yalçın ve ekibi, akşam saatlerinde Silivri Cezaevi'ne nakledildi. Yetkililerden alınan bilgiye göre Soner Yalçın ve Odatv çalışanlarına yönelik soruşturma, Ergenekon davası sanığı Yalçın Küçük'e yönelik operasyon sırasında yapılan baskında ele geçen belgeler nedeniyle yaklaşık iki yıl önce başladı. Yalçın'ın gözaltına alınmasına neden olduğu iddia edilen Zir Vadisi'nde yapılan Ergenekon araması görüntülerinin de dosyada olmadığı öğrenildi.

DİNLEMEYE KARŞI ÖZEL TEDBİR

Soner Yalçın ve Odatv çalışanlarının dinlemeye karşı önlem aldıkları ve bazı prensipler belirledikleri ortaya çıktı. Buna göre cep telefonlarından konuşmadıkları genellikle sabit hatların kullandığı belirlendi. Bilinen mail adreslerinden hususi konuları yazışmayan şahısların, başkalarının mail adreslerini kullandıkları ortaya çıktı. “Benim maile atma, sana göndereceğim mail adresine gönder” ifadeleri dinlemeye takıldı.
 

BÜNYAMİN DEMİRKAN, STAR

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com