Sonsuz sevginin en güzeli ''Anneler Günü''nde anlam kazanıyor

Sonsuz sevginin en güzeli Anneler Gününde anlam kazanıyor
Karşılıksız sevginin, şefkatin, fedakarlığın sembolü annelerimize, bu pazar ''Anneler Günü''nde daha anlamlı sarılacağız

ANKARA (AA) - Karşılıksız sevginin, şefkatin, fedakarlığın sembolü annelerimize, bu pazar ''Anneler Günü''nde daha anlamlı sarılacağız.

Mayıs ayının 2. pazarı sevginin fedakarlığın, sıcaklığın ve sonsuz hoşgörünün sembolü olan annelerimizin günü. Her ne kadar annelerimize bir tek günü değil, tüm günleri adasak da Anneler Günü, onlara verdiğimiz değeri göstermek için güzel bir fırsat. 

Anneler için yapılan kutlamalar yüzyıllar öncesine dayanıyor ve Sümerlere dek uzanıyor. İlk çağlardan bu yana İştar, Kybele, Rhea ve daha birçok isimle analık, doğurganlık niteliğiyle ön plana çıkarak doğanın uyandığı, yeniden doğduğu bahar mevsimiyle özdeşleşti.

1600'lü yıllarda İngilizler arasında ''Annelerin Pazar'ı'' adı ile Lent döneminin 4. pazar günü kutlamalar yapılmaya başlandı. Zor koşullar altında yaşayan ve çoğu zaman çalıştıkları yerlerde barınan İngilizler, bu özel günde izinli sayılarak tüm günlerini evlerinde anneleriyle geçiriyorlardı. Annelerine ''Anne Keki'' adlı bir pasta götürme adeti de yerleşmişti.

-Bir asırdır kutlanıyor

Tarihte ilk resmi ''Anneler Günü'' fikrini ortaya atan kişi, Julia Ward Howe. Barış savunucusu Howe, her yıl 2 Temmuz'un barış adına Anneler Günü olarak kutlanmasını önerdi. Birkaç yıl sonra ilk ''Anneler Günü'' toplantısını Boston'da düzenleyen Howe'un ardından Kentucky'li bir öğretmen olan Mary Towles Sasseen, 1887'de ilk ''AnnelerGünü'' kutlamalarını başlattı. Sasseen'i, Indiana South Bend'den Frank Hering izledi ve 1904 yılında ''Anneler Günü''nün kutlanması için geniş bir kampanya başlattı. 

Bu özel günü hatırlayınca akla gelen Graftonlu Anna Jarvis ''Anneler Günü'' kutlamaları için en büyük adımı attı. Her yıl ''Anneler Günü'' olarak kabul edilen Mayıs ayının ikinci pazar günü yakaya karanfil takma geleneğini başlattı. Annesi yaşayan evlatların renkli, ölenlerin ise beyaz karanfil taktığı bu gelenek giderek yerleşti. 10 Mayıs 1908'de Grafton ve Philadelphia'daki kiliseler, bu özel günün kutlamalarını başlatmış ve ardından Andrews Metodist Kilisesi, Anneler Günü'nü Anna Jarvis'in küçük yaşta kaybettiği annesi Anna Reeves Jarvis'in anısına kutlamaya başladı.
     ABD Başkanı Wilson, 1913 yılında çeşitli girişimler sonucunda ''Anneler Günü''nü kabul etti ve bu özel gün, dünyanın dört bir yanında Mayıs ayının ikinci pazar gününde annelere ithaf edildi.

-Anneye özel farklı farklı güzellikler

Anneler Günü'nde annelere armağan için en çok tercih edilen hediyeler arasında çiçekler geliyor. Çiçekçiler, anneler için özel buketler hazırlıyorken, siz de başta kırmızı olmak üzere çeşitli renklerde çiçeklerle annenizi sevindirme fırsatı bulabilirsiniz. 

Bugün için mağazalar da farklı kampanyalar düzenliyor. Hediyelik eşya mağazaları çok çeşitli ''Anneler Günü'' sürprizleri sunarken, giysiden, aksesuara, küçük ev aletlerinden, ayakkabıya ya da teknolojik ürünlere kadar birçok seçenek hediye olarak tercih edilebiliyor.

Üzerinde annenizle birlikte çektirdiğiniz fotoğrafların, ona yazdığınız güzel mesajların yer alabileceği hediyeliklerin yanı sıra, annenizin önemini dile getirdiğiniz güzel cümlelerin yer aldığı sertifika belgesi, plaket gibi hediyeler de farklılıklar sunuyor.

Annenizin dinlenmesi için alacağınız bir uçak bileti hediye olabileceği gibi, bu özel günü annenizle güzel bir bahar havasında kahvaltı ya da piknik yaparak da kutlayabilirsiniz. 

Ancak unutmamak gerekir ki bir anneyi mutlu edecek en güzel armağan, evladının gösterdiği sonsuz sevgi ve saygıdır.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com