“Sorumluluğumuzu yerine getireceğiz''

“Sorumluluğumuzu yerine getireceğiz''
Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) Genel Sekreteri Hayrettin Güngör, 19 Mayıs'ta 5,9 büyüklüğünde deprem yaşanan Simav için birlik olarak yapabilecekleri, Ankara'da bakanlara, hatta Başbakanlığa götürebilecekleri öneri ve isteklerinin olacağını belirtere

Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) Genel Sekreteri Hayrettin Güngör, 19 Mayıs'ta 5,9 büyüklüğünde deprem yaşanan Simav için birlik olarak yapabilecekleri, Ankara'da bakanlara, hatta Başbakanlığa götürebilecekleri öneri ve isteklerinin olacağını belirterek, bu konuda sorumluluklarını yerine getireceklerini söyledi.
Simav Belediye Başkanı Kasım Karahan'ı makamında ziyaret eden Güngör, Karahan'ın yanı sıra Simav Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şeref Kazcıoğlu, Belediye Meclis Üyeleri Filiz Özlüer, Mustafa Ata, Mehmet Ören ve Kamil Ulus ile görüştü.
Türkiye'deki 2 bin 820 belediyenin tamamının birliğe doğal üye olduğunu, bunlardan 726'sının Birlik Meclisini oluşturduğunu ve Birlik Başkanı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile birlikte seçilmiş 14 encümen üyesi bulunduğunu belirten Güngör, şöyle konuştu:
''Bütün şehirlerin önceden depremlere karşı her konuda hazırlıklı olmasında yarar var. Artık Türk insanının depreme dayanıklı konutlar yapmayı öğrenmesi ve istemesi gerekiyor. Simav'daki deprem ve sonrasındaki süreci yakından takip ediyoruz. TBB Genel Kurulu ve Meclis toplantılarında tüm üyelere depremle ve Simav Belediyesiyle ilgili bilgi aktardık. Simav'ın ve Simav Belediyesinin yanındayız.
Birlik olarak yapabileceklerimiz, Ankara'da bakanlara, hatta Başbakanlığa götürebileceğimiz öneri ve istekler olacaktır. Bu konuda sorumluluğumuzu yerine getireceğiz. Çünkü, Simav ilgiyi ve desteği hak ediyor. Simav, bahsedildiği gibi gerçekten saklı cennet. Termal kaynakları, doğal güzellikleri, tarihsel yapısı, seralarıyla önemli bir potansiyel. Bu potansiyelin gelişmesi için birlik olarak desteğimiz olacaktır.''
Karahan ise yaraların sarılması noktasında depremin hemen ardından devletin elinin Simav'a uzandığını ifade ederek, ''Ağır hasar sahibi konut sahiplerinden TOKİ konutlarına gitmek istemeyip de evinin olduğu yere ev yapmak isteyenlere devlet elini uzatmalı. Orta hasarlı bina sahiplerine güçlendirme için verilecek 12 bin liralık kredi yetersiz, bunun miktarı yükseltilmeli. Bu konularda TBB yönetiminden destek istiyoruz'' dedi.
Beraberindekilerle depremde ağır hasar gören Eynal Kaplıcaları'ndaki iki otel, seralar bölgesi, Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Muradınlar Yerleşkesinin yanı sıra TOKİ'nin inşaat alanlarını gezen Güngör, ''Eynal Kaplıcaları gerçekten kongre ve turizm merkezi olabilecek yapıda. Buraya bu yönde de tesisler yapılırsa TBB olarak birçok ulusal toplantımızı burada yapabilir, Simav ve Eynal'ın güzelliklerini herkesin görmesini sağlayabiliriz'' diye konuştu.


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com