"Sorumlusu Tıp Dekanı Bulmayan Rektördür"

"Sorumlusu Tıp Dekanı Bulmayan Rektördür"
AKP Kütahya Milletvekili İ.Hakkı Biçer, Dumlupınar Üniversitesi Tıp Fakültesi'nin açılabilmesi için Türkiye'nin dört bir yanında Tıp Fakültesi mezunu ve yanı zamanda profesör olan kurucu dekan aradıklarını söyledi. AKP Milletvekili H.Fehmi Kinay tıp de

AKP Kütahya Milletvekili İ.Hakkı Biçer, Dumlupınar Üniversitesi Tıp Fakültesi'nin açılabilmesi için Türkiye'nin dört bir yanında Tıp Fakültesi mezunu ve yanı zamanda profesör olan kurucu dekan aradıklarını söyledi. AKP Milletvekili H.Fehmi Kinay tıp dekan arayışının kendilerinin yapamayacağını bunu yapacak olanın DPÜ Rektörü Prof. Dr. Güner Önce'nin olduğunu özellikle vurguladı.
DPÜ Tıp Fakültesine dekan bulunamayışının sorumlusunun DPÜ Rektörü olduğunu belirten Kinay konuşmasına şöyle devam etti:'Üniversite de oluşan kopukluklarının sebebi rektördür. DPÜ için rektörün yapması gereken çalışmaları vekillerin yapamayacağını herkesin bilmesi gerekiyor. Bizim dekan atama ve teklif etme gibi bir yetkimiz yok bunu yapacak kişi rekördür. YÖK ile DPÜ Rektörü Prof. Dr Güner Önce arasında bir takım sorunlar yaşanmıştır ve Yüksek Öğretim Kurumu DPÜ Rektörü Prof. Dr Güner Önce'ye kınama cezası vermiştir. Bu tür olumusuzlukları düzeltme görevi yine rektör beye düşmektedir'.
Birçok üniversitenin rektörünün YÖK'e gidip sorunlara çözüm bulduğunu belirten Kinay DPÜ Rektörü Prof. Dr Güner Önce'nin YÖK' gitmediğini ancak yazınsal olarak dileklerini YÖK'e ilettiğini söylerek:' Türkiye'de 150 üniversitenin rektörü YÖK' e giderek şikayetlerini ve dileklerini söylüyor. DPÜ rektörü neden gitmiyor sorunlara yerinde konuşulurak çözülür. Bizim rektörümüz de YÖK'e gidip sorunlarını ve dileklerini anlatmalı. Sorunlar yazıyla çözülmüyor. Bizim rekörümüz de sorunlarını yazıyla iletiyor bu böyle olmaz. Muhakak sorunlar YÖK tarafından çözülür. Yazı yazarak ve basın yoluyla posta koyarak sorunlar çözülmez. Bizim rektörümüz böyle yapıyor. Biz rektöre gereken kolaylıkları sağlıyoruz ama rektör bey soruna yüzeysel bakıyor'dedi.
DPÜ Rektörü Prof. Dr. Güner Önce'nin basın yoluyla sorunları çözmek yerine YÖK'e gitmesi gerektiğini belirten Kinay, sorunların çözümü için AKP Milletvekilleri olarak çalıştıklarını da sözlerine ekledi.
Türkiye'de bürokrasinin çok yavaş çalıştığını belirten AKP Kütahya Milletvekili İ.Hakkı Biçer, 7 yıllık hükümetleri döneminde de bürokrasiyi yenemediklerini vurgulayarak Dumlupınar Üniversitesi Tıp Fakültesinin hizmete başlayamamasının sebebinin bürokrasi olduğunu ifade etti.
Tıp Fakültesine kadro çıkarmak için çok uğraştıklarını belirten Biçer, gereken bütün bakanlıklarla temas içerisinde olduklarını dile getirdi. Tıp Fakültesi'ninin açılabilmesi için bir kurucu dekanın olması gerektiğini belirten Biçer, kurucu dekanın aynı zamanda Tıp Fakültesi'nin niteliklerini bilen ve tıp mesleğinden gelen biri olması gerektiğini de dile getirdi.
Gereken bütün çalışmaları yaptıklarını belirten Biçer konuşmasına şöyle devam ederek:' Tıp Fakültesinin açılmaması bazı gazetelerin lanse ettiği gibi değil. Tıp Fakütesi kurucu dekan bulunamadığı için açılamıyor. Eğer bir kurucu dekan bulunursa Tıp Fakültesi bugün hizmete başlar. Tıp fakültesine kurucu dekanlık yapabilecek kişinin tıp fakültesi mezunu ve aynı zamanda profesör olması gerekiyor. Bu şartları taşımayan birisi Tıp Fakültesi'ne kurucu dekan olamaz. Bazı medya organları üniversite hiyerarşini bilmediği için habeleri yorumlayarak yazıyorlar. Bu da Tıp Fakültemiz için olumsuz gelişmelere neden olmaktadır'.
Birçok Tıp Fakültesinde görev yapan profesör ile görüştüklerini belirten Biçer, kurucu dekanlık teklifinde bulunduklarını; ancak profesörlerin kendilerine ilginç sorular sorduklarını belirterek:'Hocam gideceğimiz DPÜ Tıp Fakültesinin döner sermayesi var mı? Benim şuan görev yaptığım yerde gelirim ve rahatım çok iyi Kütahya bana bu rahatı ve huzuru sağlayacak mı? Kütahya büyük şehir olmadığı için benim benim taleplerime cevap verebilir mi? Yeni bir fakültenin yapılanma çalışmaları bizi çok yorar mı?' gibi sorularla karşı karşıya kaldıklarını dile getirerek kurucu dekan adaylarını ikna edemediklerini vurguladı.
DPÜ Rektörü Güner Önce ile sürekli diyalog içinde olduğunu söylenen Biçer: 'Rektör bana soruyor kurucu dekan buldun mu? Ben rektöre soruyorum sen buldun mu? Dolayısıyla şu an bir kurucu dekan arayışı içersindeyiz. Kurucu dekan bulunduğu anda Tıp Fakültemiz açılacaktır'dedi.
DPÜ Tıp Fakültesi dekan vekiliğinin DPÜ Rektörü Prof. Dr. Güner Önce tarafından yürütüldüğünü hatırlatan Biçer; ancak Rektör Güner Önce'nin Maden Mühendisliği bölümü mezunu olduğundan ötürü tıp fakültesinde kurucu dekanlık görevini yapamayacağını da özellikle belirtti.
Kütahya İlinden Yetişenler Derneği ile toplantı ve istişare yaparak Kütahya'da yada yetişen tıp profesörlerinin olup olmadığını araştırdıklarını vurgulayan Biçer, kurucu dekanın bulunması için diğer sivil toplum örgütleri ile de diyalog içinde olduklarını dile getirdi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com