Sorun olmayacak endişe etmeyin

Sorun olmayacak endişe etmeyin
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, resmen çalışan bütün doktorların tamamının kaydını yaptıklarını ifade ederek, bu konuda sorun olmayacağını, endişe edilmemesi gerektiğini söyledi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, resmen çalışan bütün doktorların tamamının kaydını yaptıklarını ifade ederek, bu konuda sorun olmayacağını, endişe edilmemesi gerektiğini söyledi.
Dinçer, Rixos Otel'deki 10. Türkiye Eczacılık Kongresi'nin açılışında yaptığı konuşmanın ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.
Bir gazetecinin, ''Hekimlerin Medula sistemine kayıtları için yarın son gün. 10 bin hekimin kayıtlarını yaptırmadığı ifade ediliyor. Bu konudaki son durum nedir?'' sorusu üzerine Dinçer, şunları kaydetti:
''Doktor Tescil Sistemi'ni, doktorların müracaatı üzerine yapmıyoruz. Zaten Sağlık Bakanlığında tescil edilmiş bulunan doktorları bilişim ortamında aldık, hastanelerde, özel hastanelerde, üniversite ve devlet hastanelerinde zaten çalışmakta olanların sicillerini, isimlerini ve benzerlerinin bilişim ortamında aldık ve kendi programlarımızı aktardık. Dolayısıyla orada kayıt usulü bir tescil yok. Biz resmen çalışan bütün doktorlarımızın tamamının kaydını yapıyoruz, sorun olmayacak, endişe etmeyin.''
Dinçer, karşılaşılabilecek sorunları gidermeye yönelik alternatifler üretmelerinin de mümkün olduğunu belirtti.
''Yani reçetesi karşılanmayan doktor olmayacak mı?'' sorusuna ''Evet'' karşılığını verdi. Ömer Dinçer, şöyle konuştu:
''Biz karekod uygulaması ile birlikte bu sektörü daha rasyonel hale getirecek, daha ekonomik noktaya çekecek düzenlemeleri yapmaya başlamıştık. Aslında Doktor Tescil Sistemi de bunun bir parçası. Bunun bir başka parçası reçetelerin de bilişim ortamında aktarılması ve eczacılarımızın bu yükten kurtarılmaları. Raporların da yine bilişim ortamında ve tedaviyi veren doktor ya da hastane tarafından yapılması gibi düzenlemeler var. Biz bunları bu yıl sonuna kadar bitireceğiz. Önümüzdeki yıl tedavi ve ilaç hizmetleriyle ilgili her şey bilişim ortamında vatandaşlarımız evrak taşımadan, eczacılarımız evrak arşivlemeden çözebilecekler ve orada çok harika dünya çapında bir iş yapacağız.''
GSS'YE GEÇİŞ
Dinçer, kongrede yaptığı konuşmada, 1949'dan bu yana ki sosyal güvenlik uygulamaları ve bu uygulamalarda yaşanan değişimler hakkına bilgi verdi.
Dinçer, yarından itibaren tüm nüfusu kapsayacak şekilde uygulamaya girecek genel sağlık sigortası (GSS) konusunda süre uzatım ihtiyacı ortaya çıktığını, vatandaşların sıkıntıya düşmemesi için Meclis açıldıktan sonra bu geçişi 2012'ye kadar uzatmayı planladıklarını kaydetti.
İlaçtaki karekod uygulamasının 2010 sonunda yüzde 100 uygulanacağını ifade eden Dinçer, Sosyal Güvenlik Kurumunda (SGK) Doktor Bilgi Bankası oluşturulduğunu, tescilli bütün doktorların envanterinin ellerinde olduğu bilgisini verdi. Dinçer, ''Bu Bilgi Bankasından yararlanmaya başlayacağız. Muhtemelen bu aydan sonra tüm doktorların tescil işlemini yapacağız ve ancak tescilli doktorların reçetelerini ödemeyi esas alan bir uygulamaya geçeceğiz'' dedi.
Sosyal güvenlikte yaşanan dönüşüme ilişkin bilgiler veren Dinçer, şöyle konuştu:
''Bugüne kadar sağlık harcamalarında vatandaşlarımızın kendi ceplerinden yaptıkları harcama, toplam harcama içerisinde yüzde 30 civarındaydı. Bugünlerde vatandaşlarımızın kendi ceplerinden yaptıkları harcama yüzde 17'ye düşmüştür. Kişi başına doktora müracaat sayısı 2003'te 2.8 iken 5.5 civarına çıktı. Yani bugünlerde bizim kayıtlarımıza göre 6'ya yakın aşağı yukarı. AB'de bu ortalamanın 6.8 olduğunu kabul edecek olursak buna çok yakın bir oranda sağlık hizmeti ve tedavi imkanı veriyoruz.''
ATILACAK ADIMLAR
Sektördeki gelişmeleri dikkate alarak bir takım adımlar atmayı düşündüklerini bildiren Dinçer, bunları şöyle sıraladı:
''Doktorların tescili ile birlikte Medula sisteminde tescil edilmemiş doktorların yazdığı reçeteleri ödememeye başlayacağız. Böylece bu sektör ilk en rasyonel sektörü haline gelecek. Kayıt dışının olmadığı, bir takım yolsuzlukların ve usulsüzlüklerin önüne geçildiği bir sektör olacak. Bunun yanında bilimsel ve Ar-Ge anlamında bir takım gelişmelerin yapılabileceği bir altyapıya ulaşacağız.
E-rapor sistemini getiriyoruz. Yeni uygulama ile eczaneden rapor girişlerinin kapatılması ve sadece sağlık hizmeti sunucularına Medula sistemi kullanılarak rapor kayıtlarının yapılmasını öngöreceğiz. Böylece kuruma iletilecek evrak sayısında azalma olacak, yazılan rapor ve kullanılan ilaçlarda istatistiki takip imkanı getirilecek ve rapor sistemindeki bazı usulsüzlükleri önlemiş olacağız.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com