"Sorunlar emekli olduktan sonra başlıyor"

"Sorunlar emekli olduktan sonra başlıyor"
DSP Kütahya Kadın Kolları Başkanı İclal Nimsi yaptığı açıklamada emeklilerin yaşadığı sorunlara dikkat çekerek, emekli olan kişilerin maaşlarının yarı yarıya düşmesinden dolayı emekli olan vatandaşların yeni işlerde çalışmak zorunda bırakıldığını belirte

DSP Kütahya Kadın Kolları Başkanı İclal Nimsi yaptığı açıklamada emeklilerin yaşadığı sorunlara dikkat çekerek, emekli olan kişilerin maaşlarının yarı yarıya düşmesinden dolayı emekli olan vatandaşların yeni işlerde çalışmak zorunda bırakıldığını belirterek, hükümeti emeklilerin sorunlarıyla ilgilenmeye davet etti.
NİMSİ:'VATANDAŞLARIN SORUNLARI KATLANARAK DEVAM EDİYOR'
 Emekli vatandaşların sorunlarının katlanarak devam ettiği belirten Nimsi, bu sorunların azaltılması için hükümetin çözüm bulması gerektiğini vurgulayarak konu ile ilgili şu açıklamalarda bulundu:
 'Son zamanlarda Bağ-Kur yeni den yapılanmaya gitti. Yapılanmadan yararlanacak kişi sayısının çoğunluğunu, emekli olduktan sonra çalışan kesim oluşturuyor. Emekli olunca maaşı yarı yarıya azalan, geçim derdine düşen insanlar tekrar bir iş yapmağa, çalışmaya başlıyorlar. Değişik kurumlardan emekli olan, düzenli vergisini ödeyen, emekli olduğu kuruma düzenli prim ödeyerek emekliliği hak eden bu insanlar, maaşlarının az olması nedeniyle tekrar çalışmaya başlayınca, başka bir kuruma prim ödemek zorunda bırakılıyorlar. İş yeri açmış ise, kazancının belirli bir kısmını vergi olarak vermesi doğaldır. Ancak yeni bir kuruma zorla bağlamak yanlış. Kazandığı ne ki, vergiden sonra destek primi versin, İşte esas düzenleme gerektiren bunlardır.'
 Emekli vatandaşların maaşları ile sadece kendilerini geçindirmediklerini özellikle belirten Nimsi, emeklilerin üniversites mezunu çocuklarında işsizlikten dolayı bakmak zorunda kaldığını söyledi.
 NİMSİ:'EMEKLİ AYNI ZAMANDA İŞSİZ ÇOCUĞUNADA BAKMAK ZORUNDA KALIYOR'
 Bu kadar sıkıntı içinde olan bu ülkede emeklinin hem kendi geçimini sağlamaya çalışması hemde büyütüp ve okuttuğu çocuğunun iş bulamamasından dolayı çocuğunada bakma zorunda kaldığını belirterek, konuşmasında şunları kaydetti:
 'Türkiye'de evlada destek çıkmak kültürü vardır. Hele bu devirde, hangi düzeyde okul bitirdiği söz konusu bile olmadan, evlat asgari ücretle iş bulabilmişse, evlenebilmesi için aile desteğine mutlaka ihtiyaç duyar. Evlendikten sonra da, aile, yuvası yıkılmasın diye evlada gene destek çıkacaktır. Bazılarının bir saatlik harcaması olan asgari ücretle bir ay geçinebilmek, aile geçindirmek, hele çocuk varsa, büyük maharet ister.'
 Günümüz Türkiye'sinde zenginin iyice zengin fakirinde iyice fakir olduğunu vurgulayan Nimsi, bu düzenin insanları iyice yoksullaştırdığını özellikle belirtti.
 NİMSİ:'YOKSULLUĞUN ÖNÜNE GEÇİLMELİ'
 Yoksulluğun azaltılması için gereken çalışmların Hükümet tarafından yapılmadığını savunan Nimsi, konuşmasını şöyle sürdürdü:
 'Yoksula maaş vermek değil, onun yoksul duruma düşmesini önlemek için ne yapmak gerekir? Bunun yolları araştırılmalı. Çünkü gittikçe büyüyen işsizler ordusuna iş imkanı sağlanmazsa, yakın gelecekte kendilerine maaş bağlanacak yoksullar kat kat artacaktır. Çocukları işsiz olduğundan tekrar çalışmağa başlayan emekli sayısı daha da çoğalacaktır. Bu durumda çalışan emeklinin vergi vermesi doğal, ancak yeni bir kuruma destek ödemesi yanlıştır. Zaten prim ödenerek emekli olunan kurumdan sağlık hizmeti alan vatandaşın, ikinci bir kuruma mecbur edilmesi nedendir? Yapılacak olan, işsiz gençlerin elinden tutmaktır. Görüşü, düşüncesi ne olursa olsun, hepsi bizim evladımızdır. Özelleştirirken işçi çıkarılmasını önlemektir. Emekli olana sadaka verir gibi değil, yaşayabileceği maaşı, zammı vermektir.' şeklinde açıklamaalrda bulundu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com