Sorunsuz menopoza hazırlık

Sorunsuz menopoza hazırlık
Sorunsuz bir menopoz dönemi yaşamak istiyorsanız, tedbirinizi almaya çok uzun yıllar öncesinden başlayın

Doç. Dr.  Gökhan Özışık menopoz ve stres ilişkisi konusunda tedbirin önceden alınması konusunda kadınlara uyarılarda bulundu.

İşte dikkat edilmesi gereken noktalar...

“Otomobilinizin kullanma kılavuzunda ‘kısa mesafelerde ve sık dur-kalklar şeklinde kullanıyorsanız, motor yağınızı daha sık değiştirmeniz önerilir’ benzeri bir uyarı yazar.   Ya insan vücudu? Sadece ‘kısa süreli (anlık) stresli durumlara’ uymak üzere donatılmış bedenimizi, çağımızda kronik hale gelen strese maruz bırakmamız da adeta arabanın motorunu insafsızca zorlamaya  benzemiyor mu?

‘Stres cevabı’

İş hayatında yaşanan  sorunlar, işsizlik ve geçim kaygısı, başarısız olma korkusu, aşırı egzersiz, yetersiz uyku, yanlış beslenme, kahve, çay gibi uyarıcıların fazla tüketilmesi, sigara, alkol, gereksiz ilaç kullanımı, ihmal edilen enfeksiyonlar, alerjiler, gıda intoleransı, çevre kirliliği, duygusal travmalar, sevgisizlik ve hatta evlilik, bebek sahibi olmak, mezuniyet gibi olumlu şeyler dahi insan beyni tarafından stres olarak algılanıyor. Bunlar, beynin kontrolü tarafından vücutta bir ‘stres cevabı’ oluşturuyor.

Maalesef tek atımlık tüfek barutuna benzeyen bu savunma mekanizmasının makul aralıklarla yenilenmesi, adeta yeniden doldurulması lazım. Aksi halde, bu cevabı oluşturmanın asıl yükünü taşıyan böbreküstü bezlerimizin iflas etmesi an meselesi...


Menopoz alarmı

Beyin ve böbreküstü bezleri bu ‘artmış, kronik stres’e cevap olarak, öncelikle, ürettiği kortizol hormonu miktarını artırıyor. Bir sonraki aşamada ‘pregnenolon çalması’ olarak bilinen ve böbreküstü bezinin ürettiği diğer tüm hormonları adeta bir kenara bırakıp, var gücüyle kortizol üretmeye odaklanması olarak tarif edebileceğimiz bir mekanizma devreye giriyor. İşte, menopoza girmek üzere olan bir kadın bedeni için alarm zilleri de böyle  çalmaya başlıyor.

Aslında doğanın istediği; ürettiği dişilik hormonları menopozdan çok önce azalmaya başlayan yumurtalıkların bu görevini, kısmen de olsa, normal şartlarda böbreküstü bezlerinin devralması ve bu geçiş döneminin kadın için olabildiğince yumuşak geçmesi.
Bunun olabilmesi için de böbreküstü bezlerinin üreteceği östrojen, progesteron, DHEA ve testosteron hormonlarına ihtiyaç var. Artık yorulmuş, bir de elinde avucundaki kaynakları sadece kortizol üretmeye ayırmış böbreküstü bezleri, bu hormonları  yapmakta zorlanınca  menopoz sıkıntıları  öngörülenden daha şiddetli  ortaya çıkıyor.

Böbreküstü bezinin ürettiği hormonların hammaddesinin kolesterol, bunu karaciğerden taşıyanın da LDL olduğu düşünülürse, gereksiz kolesterol düşürücü tedavinin de  yukarıda anlatmaya çalıştığımız olumsuz tabloya  faydadan çok zararı olacağını söylemek pek de  yanlış olmaz.”

(SRK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com