Sorunun Cevabı Belli Oldu!

Sorunun Cevabı Belli Oldu!
'Evet' oyu vermeyi en güçlü biçimde belirleyen şeyin AK Partililik kimliliği, aynı şekilde 'Hayır' oyunu en güçlü şekilde etkileyen ise CHP'lilik..

AK Parti tarafından yaptırılan ''12 Eylül Halk Oylaması Seçmen Davranışları ve etkileyen faktörler'' konulu araştırmaya göre, halk oylamasında 'Evet' oyu vermeyi en güçlü biçimde belirleyen şeyin AK Partililik kimliliği, aynı şekilde 'Hayır' oyunu en güçlü şekilde etkileyen ise CHP'lilik olduğu bildirildi.

AK Parti'nin İnternet Sitesi'nde de yayınlanan araştırmaya göre, MHP'lilik ile hayır arasında da ilişki bulunduğu ancak CHP'liliğe kıyasla daha zayıf olduğu belirtiliyor. Parti Tercihlerinin Seçmen Davranışına Etkisi başlıklı bölümde, 29 Mart tercihine göre AK Parti ve CHP seçmenlerinin 12 Eylül'deki davranışları birbirlerinin 'ayna görüntüsü' verdiği vurgulanıyor.

Buna göre, AK Parti'lilerin yüzde 84.7'si evet, yüzde 5.3'ü ise hayır oyu verirken, yüzde 6.1'i oy kullanmıyor.

CHP'lilerin yüzde 5.4'ü evet, yüzde 84.7'ü de hayır derken, yüzde 5.1'i oy kullanmamış. 29 Martta MHP'ye oy veren seçmenlerin yüzde 22.7'si evet, 64'ü ise hayır oyu vermiş. En fazla Kuzeydoğu Anadolu, Batı Karadeniz ve İç Anadolu'da MHP seçmeni evet oyu kullanmış.

Araştırmaya göre, Evet diyen 5 kişiden 4'ü bugün seçim olsa AK Parti'ye oy vereceğini belirtiyor. Halk oylaması nedeniyle CHP ve MHP'nin seçmenlerinden bir kısmı partilerinden kopmuş ve AK Parti'ye yönelmiş.

SİYASAL TARTIŞMALAR VE KAMPANYALARIN ETKİLERİ

''Siyasal Tartışmalar ve Kampanyaların Etkileri'' konu başlığı alığımda etkiler şöyle sıralanıyor:

''Evetçi blokun oluşmasında en büyük katkı Hükümetin uluslararası alandaki başarıları ve vizyonundan gelmiştir. Bunu Ergenekon ve cuntalarla mücadeledeki başarısı ile temel hak ve özgürlükleri güvence altına alan politikaları takip etmektedir. Hükümetin ekonomi alanındaki performansı ve anayasa değişiklik paketinin içeriği diğer etkili faktörlerdir. Milli Birlik ve Kardeşlik Projesi'nin olumlu etkisi yukarıda sayılan faktörlere göre biraz düşüktür.

Evet oyları içinde önemli miktarda 'Türk Milliyetçisi' kimliğine sahip seçmenlerin bulunmasının bu durum üzerinde etkili olduğu gözlenmiştir. CHP ve MHP'nin kampanya üslupları seçmeni evete yönlendirmede az da olsa etkili olmuştur. Yürütülen kampanyanın seçmeni evete yönlendirme üzerinde kısıtlı da olsa katkısı olmuştur. Alt değişkenler bazında değerlendirildiğinde, seçmenin uluslararası saygınlık, demokrasinin, yargı bağımsızlığının, kişi hak ve özgürlüklerinin güvence altına alınması, bunlara yönelik tehditlerin bertaraf edilmesi taleplerinin evet blokunu oluşturduğu görülmektedir. Evetçi seçmen 'değerler' üzerinden siyasal tutumunu belirlemektedir.''

SİYASAL DAVRANIŞI ETKİLEYEN ANA FAKTÖRLER

Evet oyunu etkileyen ana faktörler ise şöyle sıralanıyor:

'' Hükümetin Uluslararası Alandaki Başarıları (yüzde 87,3). Ergenekon ve Cuntalarla Mücadeledeki Başarı (yüzde 80,8). Temel Hak ve Özgürlüklerin Güvence Altına Alınması (yüzde 77,2). Ülke Ekonomisinin Gelişmesi ve Vatandaşın Refahının Artması (yüzde 74,4). Anayasa Değişiklik Paketinin Demokrasi, Temel Hak ve Özgürlükleri Geliştirmesi (yüzde 72). Milli Birlik ve Kardeşlik Projesinin Hayata Geçirilmesi (yüzde 2,4). Eveti etkileyen Düşük Etkili Ana Faktörler olarak ''CHP/MHP;nin Yürüttüğü Kampanyanın Performansı (yüzde -18,6). Seçmenlerin AK Parti Kampanya Faaliyetlerine İlgisi ve Katılım Düzeyi (yüzde 9,3).''

ETKİLİ ALT DEĞİŞKENLER

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com