“Sorunun faturası eczacılara çıkarılmak isteniyor"

“Sorunun faturası eczacılara çıkarılmak isteniyor"
. Bölge Eskişehir Eczacılar Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yücel Yenilmez, SGK ve ilaç üreticileri arasındaki bir türlü çözülmeyen sorunun faturasının eczacılara çıkarılmak istendiğini söyledi.

. Bölge Eskişehir Eczacılar Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yücel Yenilmez, SGK ve ilaç üreticileri arasındaki bir türlü çözülmeyen sorunun faturasının eczacılara çıkarılmak istendiğini söyledi.

Oda binasında yönetim kurulu üyeleri ile birlikte basın toplantısı yapan başkan Yenilmez, hayati önemi olan ilaçların artık eczanelerde olmadığını, hastalarla beraber kaderlerine terk edilmiş durumda olduklarını belirtti.
Defalarca yetkilileri göreve davet ettiklerini ifade eden Yenilmez, 'Bu sorunu çözmesi gerekenler 1 aydır sadece çözeceğiz demekle yetiniyor. Hastalar ilaçsız kalmayacak deniyor. Ne yazık ki hem hastalar ilaçsız kaldı hem de eczaneler. Sağlıkta tasarrufu eczacıdan ve halktan tasarruf olarak görenler unutmamalıdır ki eczacılarda vatandaştır. Eczacı vatandaş bir aydır büyük zararlar etmesine rağmen hasta vatandaşın ilacını elinden geldiğince karşılamıştır. Ancak artık ilaç bitmiştir.
Geriye kalan bir ayda verilen ama tutulmayan sözlerden başka bir şey yoktur' dedi.
'Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanının son yaptığı açıklamada ilacın KDV'sinin yüzde 18'den yüzde 8'e indirilerek çözüleceği söylenmektedir.' diyen Yenilmez, 'Ancak tüm halkımızın bilmesini isteriz ki bu ülkede ilaç KDV'si 2004 yılından bu yana yüzde 8'dir. Düşürülen KDV ilaç hammadde KDV'sidir ve böylece ilaç sanayine gizli bir zam verilmiştir. Görünen o dur ki ilaç firmalarına tavizler verilerek sorun çözülmüş gibi gösterilmektedir. Ama ne yazık ki sorun eczanelerimizde yakıcılığını arttırarak devam etmektedir.
Hayati önemi olan ilaçların hastalara ulaştırılmasını engelleyen ilaç firmalarına ödül vermeye hazırlanılmaktadır. Eczanelerimizin bir aydır uğradığı yıkımdan ve ekonomik kayıptan bahsedilmemektedir. İlaç firmalarının devlete yapması gereken iskontalara artık eczanelerin aracılık etmesi sürdürülemez bir durumdur. Bu durum devam ettiği sürece krizler devam edecektir' diye konuştu.
Yenilmez açıklamasında şunları söyledi; 'Eczacılar kendileriyle ilgisi olmayan krizlerin içinde kalmaktan yorulmuşlardır. Bizlerin isteği krizlerle değil hastalarımıza verdiğimiz hizmetle anılmaktır. Eczacılar yaşama savaşı vermektedir. Zor günlerden geçen meslektaşlarımız, içinde bulundukları duruma bakmadan hastalarına ilaç hizmetini vermeye devam etmektedir. Eczacılar bir aydır yüksek fiyattan aldığı ilaçları düşük fiyatla hastaya ulaştırmaktadır. Çünkü eczacılar olarak bizler hasta sağlığını daima önceledik. Ancak gelinen noktada sağlık hizmeti sunumunda özen göstermeyen, kar mantığıyla gemisini yürütmeyi amaçlayan ilaç firmaları halk sağlığını hiçe sayarak yoluna devam etmektedir. İlaç firmaları devletin çıkardığı kararname ve tebliğleri yok saymaktadır ve bunu açık açık deklare etmektedir. Ne yazık ki bir aydır devlet otoritesi bu kural tanımazlığa bir çözüm bulamamıştır. Olan eczacıya ve halka olmuştur. Artık söz vermek yetmez. Artık Bakanların ve Bürokratların çözüm üretme zamanıdır. Yapılmak istenen tasarrufun bedelini hastaya ve eczacıya ödetmekten vazgeçilmelidir. Bizler; ilaç sanayi ve SGK ile uğraşmak değil, hastalarımızla ilgilenmek istiyoruz.'

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com