Soruşturmada İnanılmaz Gelişme!

Soruşturmada İnanılmaz Gelişme!
TSK'dan savcılığa: Fuhuş çetesindeki belgeler devletin güvenliğine ilişkin gizli belgeler..

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen fuhuş çetesine yönelik operasyonda ele geçirildiği öne sürülen belgelere ilişkin Genelkurmay Başkanlığı'ndan beklenen yazı geldi.

Genelkurmay Başkanlığı, söz konusu belgelerin 'devletin güvenliğine ilişkin gizli belgeler' olduğunu kaydetti. Öte yandan soruşturmanın 'fuhuş' boyutuyla ilgili görevsizlik kararı verildi. Soruşturmanın operasyonlar sırasında ele geçirildiği öne sürülen gizli belgeler ile 'asker ve bürokratlara şantaj' boyutuyla yürütüleceği belirtildi.

İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nce gerçekleştirilen operasyonda aralarında askerlerin de bulunduğu 35 kişi gözaltına alınmış, bunlardan 23'ü tutuklanmıştı. Operasyon kapsamında evinde arama yapılan ve soruşturma safhasında emekli olan Albay İbrahim Sezer'in de aralarında olduğu bazı şüphelilerin evinde yapılan aramalarda ele geçirildiği öne sürülen ve gizli belgeleri içeren şifreli CD'ler ve görüntülerin çözümünde devletin güvenliğine ilişkin gizli belgeler, askeri planlar ve Türkiye'de faaliyet gösteren terör örgütlerine ilişkin kriptolu bilgilerin olduğu iddia edilmişti.

Ele geçirilen belgelerin gizli belgeler olup olmadığına ilişkin daha önce TÜBİTAK'tan rapor istenmişti. TÜBİTAK, söz konusu belgelerin 'devletin güvenliğine ilişkin gizli belgeler' olduğunu belirtmişti. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı bu kez Genelkurmay Başkanlığı'na aynı konuyu sordu. Eylül ayında Genelkurmay'a gönderilen yazıya cevap geldi.

Yazıda Albay İbrahim Sezer ve bazı şüphelilerde ele geçirildiği öne sürülen belgelerin 'devletin güvenliğine ilişkin gizli belgeler' olduğu kaydedildi. Öte yandan soruşturma kapsamında Savcı Seçen'in talimatı ile Merkez Komutanlığı'nda 180 askerin 'mağdur' sıfatıyla ifade verdiği öğrenildi. İfadeleri alınan askerlerin hiçbirinin şikayetçi olmadığı kaydedildi. Bu arada, soruşturmanın "fuhuş" boyutuyla ilgili görevsizlik kararı verildi. Soruşturmanın operasyonlar sırasında ele geçirildiği öne sürülen gizli belgeler ile 'asker ve bürokratlara şantaj' boyutuyla yürütüleceği kaydedildi.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com