Sosyal medya her yerde!

Sosyal medya her yerde!
Sosyal medya etrafımızda dönüp duran çeşitli platformlar ve akıllı telefonlarca artık her yerde. Bir çoğumuz bunu inkar etmeye çalışsa da ne yazık ki bu durum gerçeği değiştirmiyor. Sosyal meyda iş yapma şeklimizden tutun da ürünlerimizi pazarlamaya kadar

SANSÜRSÜZHABER-ÖZEL Sosyal medya etrafımızda dönüp duran çeşitli platformlar ve akıllı telefonlarca artık her yerde. Bir çoğumuz bunu inkar etmeye çalışsa da ne yazık ki bu durum gerçeği değiştirmiyor. Sosyal meyda iş yapma şeklimizden tutun da ürünlerimizi pazarlamaya kadar her şeyi değiştirdi. Buna ek olarak kişisel yaşamımızda da birçok durumu değiştirdi.

Artık Facebook üzerinden düğün davetiyesi gönderiyor, Twitter’da fikir tartışması yapıyor, WhatsApp ile mesajlaşıyor, İnstagram ile fotoğraflarımızı sevdiklerimize gösteriyoruz. Bunun iyi mi yoksa kötü bir durum olduğunu elbette tartışabiliriz. Birçok kişi bu platformları kullanmasına rağmen bu durumun eskiye oranla daha kötü hissettirdiğini de savunuyor. Ancak gerçek şu ki tüm bu tartışmalar sosyal medyayı hayatımızdan çıkarmaz. Halen artarak gelişen kullanıcı sayısı ve özellikler ile sosyal medya daha buralarda olduğunu bize açıkça gösteriyor. Hatta ilk başta Facebook ve Twitter gibi sayılı platformların kendine uygun olmadığını söyleyip kullanmayan kişiler bile artan seçenekle Pinterest, Tumblr, Instagram gibi kendilere bir platform bulup çoktan bağımlı hale geldiler bile. Bir de artık işverenlerin de işe alacakları kişinin sosyal medyada çizdiği izlenim ile işe uygun olup olmadığını tartması durumu mevcut ki sırf bu nedenle bile sosyal medya araçlarını kullananların sayısı giderek artmakta.

Hiç kullanmadım diyenlerimiz bile mutlaka YouTube’dan müzik dinliyor, film izliyordur. Dolayısıyla sosyal medya kavramını sadece Facebook ve Twitter’a indirgememek gerek. Bu kavramı daha geniş düşündüğümüzde aslına bakarsanız Internet bağlantısı olan birinin sosyal ağlardan uzak durması söz konusu bile olamaz – hele ki 3G ve akıllı telefonlardan sonra-.

Gelin rakamlarla dünya çapında sosyal medya kullanımına bakalım:

Facebook- 1 Milyar’ın üzerinde aktif üyesi bulunmakta

Twitter- 555 milyon kullanıcıya sahip

Pinterest- 11.7 milyon kullanıcı (ki 2012 yılında gelişmiş bir sosyal ağdır)

Ortalama bir Facebook kullanıcısı her ay 405 dakikasını site üzerinde geçirmekte. Bu araştırmanın 1 milyar kullanıcının ortak paydası olarak yapıldığını düşünürsek Facebook kullanımında ilk 5 içinde yer alan ülkemizde bu süre 1000 dakikaya kadar artış göstermektedir.18-85 yaşları arasında yapılan bir araştırma zararlı olarak görülen alkol, sigara gibi alışkanlıklar ile sosyal medya bağımlılığını karşılaştırmıştır. Bu araştırmaya göre sosyal medyada daha az zaman geçirme çabası, alkol ve sigarayı bırakmaktan daha zor olarak nitelendirilmiş, bunun yanı sıra ise para harcamayı kısmak ve uykudan feragat etmekten de daha zor gelen bir hal almış sosyal medya bağımlılığı.
Peki, siz kendinizi nasıl değerlendiriyorsunuz? Bağımlı mısınız? Bağımlı iseniz sosyal medya kullanımını bırakmanın zor olduğunu mu düşünüyorsunuz yoksa sizin için kolay bir olgu mudur?Bülent Kocabaş

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Fox TV’ye çirkin saldırı14 Ocak 2015 Çarşamba 12:55
 • Yandaş medya açık açık hedef gösterdi14 Ocak 2015 Çarşamba 12:45
 • Havuz yazarı konferanstan kovuldu13 Ocak 2015 Salı 13:24
 • Economist: Türk medyası için zor zamanlar09 Ocak 2015 Cuma 11:04
 • “AKP basını bitirdi“09 Ocak 2015 Cuma 10:26
 • "Bu ayıp, bu kan asla temizlenemeyecek"08 Ocak 2015 Perşembe 16:50
 • Atilla Taş'tan olay yaratan 'Yüce Divan' tweeti!06 Ocak 2015 Salı 11:11
 • Hülya Avşar'dan Sözcü'ye dava!25 Aralık 2014 Perşembe 10:49
 • Milliyet'te deprem, hangi isimlerin görevine son verildi?17 Aralık 2014 Çarşamba 11:27
 • Abdülkadir Selvi'nin kafası karıştı15 Aralık 2014 Pazartesi 10:54
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com