"Sosyal Medya ve Bilinç" afiş ve kısa film yarışması

Sosyal Medya ve Bilinç afiş ve kısa film yarışması
Konya'da gerçekleştirilen yarışmada dereceye girenlere ödülleri verildi

KONYA (AA) - Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM) ve Selçuk Üniversitesi (SÜ) iş birliğinde düzenlenen "Sosyal Medya ve Bilinç" temalı afiş ve kısa film yarışmasının ödül töreni gerçekleştirildi.

BYEGM Genel Müdür Yardımcısı Uğur Eroğlu, SÜ Süleyman Demirel Kültür Merkezi'ndeki törende; yarışmanın, genç iletişimcilerin kendilerini geliştirmesine katkı sağlayacağını söyledi.

Sosyal medyanın son yıllarda yaygınlaşan ve diğer medya alanlarının yanında kendine güçlü şekilde yer bulan yeni bir olgu olduğunu belirten Eroğlu, bunda iletişim teknolojilerinin gelişmesinin etkisinin görüldüğünü ifade etti.

Radyo, televizyon ve gazete gibi geleneksel kitle iletişim araçlarından farklı olarak, sosyal medyanın dev tabanlı dijital teknolojilerin egemen olduğu yeni iletişim ortamına gönderme yaptığını aktaran Eroğlu, şunları kaydetti:

"Sosyal medya, geleneksel medyaya göre daha özgür ama bir o kadar da kontrolsüz ortam sunmaktadır. Sanal ortamın, kitleleri bir araya getirmesi ve aralarındaki etkileşimi artırması gibi avantajları inkar edilemez. Fakat sorumsuzca ve bilinçsizce kullanıldığında pek çok bireysel ve toplumsal mağduriyetlere sebep olmakta, tedavisi imkansız sorunlar çıkabilmektedir. Bu sakıncaları asgariye indirmenin en önemli yolu; kullanıcıları bilinçlendirmektir. Sosyal medyanın daha bilinçli kullanılmasını özendirmek, olası tehlikeler karşısında çocuklarımız ve gençlerimizi uyarmak hepimizin görevi. Bugüne kadar hep çocuklarımızın, televizyonun olumsuz etkilerinden korunması hususunu konuşurduk. Televizyon bize göre çocuklarımızı en çok etkileyen medya aracıydı. Ama TÜİK'in en son çalışmasına göre ülkemizde çocukların en çok kullandığı medya araçları arasında sırasıyla cep telefonu, tablet bilgisayar ve en son televizyon yer alıyor. Bu da bize şunu gösteriyor; artık günümüzde sosyal medya araçları televizyonun çok daha önüne geçmiş, çocuklarımızı bile en çok etkileyen araç haline gelmiştir."

- Sosyal medyanın avantaj ve dezavantajları

SÜ İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Kalender de sosyal medyanın avantajları yanında dezavantajlarının olduğunu dile getirdi.

Medyanın bilinçli kullanılmadığında bir takım problemler ortaya çıktığına işaret eden Kalender, "Bu tür problemlerin önüne geçmek için böyle bir yarışma düzenledik. Yarışmaya afiş alanında 54 öğrenci, 78 eserle katıldı. 14 de kısa film yarıştı. Emeği geçenleri ve öğrencilerimizi tebrik ediyorum" diye konuştu.

Konuşmaların ardından, dereceye girenlere ödülleri verildi. Afiş kategorisinde SÜ İletişim Fakültesi Reklamcılık Bölümü öğrencisi Ali Akay, kısa film kategorisinde ise SÜ İletişim Fakültesi Radyo-Televizyon ve Sinema Bölümü'nden Seren Özvardar birinci oldu.

Törene, Konya Valisi Muammer Erol, SÜ Rektörü Prof. Dr. Hakkı Gökbel, Basın-Yayın ve Enformasyon İl Müdürü Tuncay Karabulut ve öğrenciler katıldı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com