Sosyal Medya yasağı felakete yol açar!

Sosyal Medya yasağı felakete yol açar!
AKP'nin Gezi eylemleri sonrası Sosyal Medya yasağına dair yasal bir düzenleme yapılacağı yönündeki açıklaması hukukçular tarafından büyük bir tepkiyle karşılandı.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Başkanı, avukat Öztürk Türkdoğan, bu tür bir düzenlemenin “sansür” getireceğini belirtirken “Sokağa çıkıp eylem yapan insanlar daha fazla özgürlük istiyordu. Bu, ifade özgürlüğünün ihlali anlamına gelir. Hükümetin yapması gereken özgürlükleri daraltmak değil, genişletmektir” dedi. AKP'nin özgürlükleri daraltmasının sosyal patlamalara neden olacağı ikazında bulunan Türkdoğan, şu görüşleri dile getirdi: “İnsanların iletişimini engellemek özgürlükleri ihlal eder. Böyle bir düzenleme Avrupa mevzuatından geri döner. Sosyal medya mesajlarının subjektif kriterlere bağlanması facia olur. Böyle bir durum sansürdür. İnsanlar yaşam tarzlarına müdahale istemiyor. ”

Ceza hukukçusu Prof. Dr. Ersan Şen de insanların tweet attı diye suçlanmasının hukuka aykırı olacağını belirterek “İfade hürriyetine beğenmezek de tahammül etmek zorundayız. İktidar kendini korumak için değil, kişilerin hak ve özgürlükleri korumak için düzenleme yapmalı” görüşünü dile getirdi. Şen, şunları söyledi: “İnsanlar tweet attı diye kamu barışı bozulmaz. Veya eylemler sürerken direnin demek kamu barışını bozmaz. Suç olması için cam çerçeve indirin, molotof atın, demesi gerekir. Eleştiri sınırları içinde kalan ifadeler suç olamaz. 4. yargı paketi de bunu öngörüyor. Suçta ve cezada kanunilik prensibi vardır. Bunları suç kapsamına alırsanız demokratik ve hukuk devletinde tersine gidiş yaşanır.” (AAE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com