Sovyetler Birliği ABD'yi böyle dinlemiş

Sovyetler Birliği ABD'yi böyle dinlemiş
Jozef Stalin'in ABD'nin Moskova Büyükelçiliği'ni çocuklar yardımıyla dinlediği ortaya çıktı.

1947'de Sovyet çocukları Amerikan elçisine aslında dinleme cihazı olan tahta bir arma hediye etti. Stalin ABD'yi tam sekiz yıl bu şekilde dinledi.
 
Rus basını Sovyet gizli servisi KGB'nin kuruluşunun yıldönümü nedeniyle efsanevi ajan Vadim Gonçarov'un hayatını haberleştirdi. Haberde Gonçarov'un Stalin'in talimatıyla ABD elçiliğinini dinlenmek için hazrladığı elektronik operasyon da yer aldı.
 
9 Şubat 1945'de Kırım'daki Artek uluslararası öğrenci kampının açılışı vesilesiyle dönemin ABD'nin Moskova Büyükelçisi A. Harriman, bölgeye gelerek Sovyet çocuklarını ziyaret etti. Ziyaret sırasında öğrenciler, Amerikan elçisine çok değerli ağaç türlerinden yapılmış bir ABD arması armağan etti. KGB'nin çocukların aracılığıyla armağan ettiği tahta eşyanın aslında Zlatoust isimli gizli dinlenme cihazı bulunuyordu.
 
Moskova'ya dönen ABD'li diplomat, hediyeyi kendi makam odasına astı. Cihaz dört elçi değişmesine rağmen sekiz yıl boyunca odada kaldı. Elçiliği yıllarca başarılı şekilde dinleyen Kremlin'in kilit konularda Washington'la ilgili çok fazla gizli bilgiye sahip olması Amerika'nın kuşkulanmasına yol açtı. CIA'in gerçekleştirdiği operasyonla cihaz açığa çıktı. Washington, şu anda CIA müzesinde bulunan cihazla ilgili 1960 yılına kadar hiç konuşmadı. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com