Soya, kansere karşı koruyor...

Soya, kansere karşı koruyor...
Tahıllardan sonra gelen ve önemli gıda kaynağı baklagillerden olan soya fasulyesi, özellikle kadınlar için büyük önem taşıyor. Birçok kronik hastalıkla savaşmada önemli rol oynayan soya, özellikle hormona bağlı kanserlerde (kadınlarda rahim ve göğüs kan

 Ayrıca, kandaki kolesterolü düşürdüğü ve böbrek hastalarının beslenmesinde de önemli yeri olduğu biliniyor. Soya fasulyesinde bulunan yüksek orandaki izoflavonlar da, menopoz sonrası kadınlara uygulanan östrojen hormonunun yerine geçebilecek bir potansiyele sahip. Ayrıca, kalp hastalıkları ve kemik erimesi riskini de azaltıyor.
Uzmanlar, soya fasulyesinin göğüs kanserini önlemedeki etkisinin birçok araştırmaya konu olduğunu bildiriyor. Özellikle Japonya'da kadınlarda göğüs kanserine az rastlanmasının tıp otoritelerinin dikkatini çektiğini vurgulayan uzmanlar, Güneydoğu Asya'da kadınların günde 10-50 gram soya tüketiyor olmasının, soyayla göğüs kanseri arasında bir ilişki olduğunu düşündürdüğünü belirtiyor. Soyanın, içerdiği izoflavonlar sebebiyle de kemik yoğunluğuna yararlı etkileri olduğunun tespit edildiğini ifade eden uzmanlar, yapılan araştırmalara göre, Japon kadınlarının, batılı hemcinslerine göre daha az sorunlu menopoz yaşadıklarının görüldüğünü kaydediyor. Uzmanlar, soya izoflavonlarının, menopoz öncesi kadınlarda hormonal salgılamayı etkileyip menopoz sonrası belirtilerini değiştirebildiğine dikkat çekiyor.
5 BİN YILDIR KULLANILIYOR
Bu arada, İHA muhabirinin derlediği bilgilere göre, Çin'de beş bin seneden beri soya, gerek gıda maddesi olarak gerekse çeşitli ürünlerin elde edilmesinde kullanılıyor. Günümüzde de başta Amerika olmak üzere çeşitli ülkelerde tüketiliyor. Soya filizleriyle süslenmiş yeşil salata, çok miktarda C vitamini ihtiva ediyor. Bu sayede, birçok memlekette taze sebze ve meyve noksanlığından dolayı meydana çıkan 'Saurvy hastalığı' önleniyor. Soya fasulyesi, B1 ve B2 vitaminleriyle E ve K vitaminlerini ihtiva ediyor. Soya fasulyesinin bilhassa 'Pelegra hastalığı'na karşı 'Niacin' maddesince zengin olduğu belirtiliyor.
İnsan vücudunun her gün sarf etmeye mecbur kaldığı madeni tuzlar bakımından da fevkalade zengin bir gıda olduğu kaydedilen soya fasulyesinde, kemiklerin teşekkülünde büyük rol oynayan 'kalsiyum' ise, süte nispeten iki misli bulunuyor.
Buna ilaveten soya fasulyesi bol miktarda fosfor, demir, bakır, manganez, potasyum ve sodyum ihtiva ediyor.
'Sarı altın' olarak adlandırılan soya fasulyesinin, vücudun muhtaç olduğu protein bakımından da en zengin ve mükemmel bir gıda maddesi olduğu belirtiliyor. Laboratuvar deneyleri, 453 gramlık soya ununda, 31 yumurtanın, 6 büyük şişe sütün veya 900 gramlık kemiksiz etin ihtiva ettiği kadar protein bulunduğunu ortaya koyuyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com